reklama

USA jsou v posledních dnech zaplavené vysoce nakažlivou koronavirovou variantou omikron, která podle nejnovějšího odhadu Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) stojí za více než 90 procenty nových infekcí. Počty nákaz jsou na vzestupu nebo stagnují ve všech amerických státech kromě severovýchodního Maine, uvádí databáze agentury Reuters.

V celé zemi podle NYT a JHU v úterý úřady ohlásily přes 850.000 infekcí, čímž sedmidenní průměr narostl na zhruba 550.000 případů. To je více než dvojnásobek maxima z loňské zimní vlny, která přinesla dosud nejvyšší denní počty úmrtí. Extrémně vysoké počty infekcí v těchto dnech komplikují fungování různých složek americké společnosti, mimo jiné "obrátily vzhůru nohama" návrat dětí do škol po vánočních prázdninách, píše NYT.

Zároveň roste tlak na zdravotnický systém, byť ne tak prudce jako přírůstky nakažených. Americké ministerstvo zdravotnictví v úterý evidovalo necelých 113.000 hospitalizací s koronavirem, což je asi o 20.000 více než před týdnem a asi o 30.000 méně než na vrcholu předchozí zimní vlny.

Situace se v jistém směru zdá být lepší než při předchozích krizových fázích epidemie. Lékaři z různých částí USA uvádí, že nižší podíl přijímaných pacientů vyžaduje intenzivní péči nebo plicní ventilaci. "Neposíláme tolik pacientů na JIP, nezavádíme tolika pacientům dýchací hadičky a ve finále propouštíme většinu pacientů, kteří přichází na pohotovost a mají pozitivní test," shrnul v rozhovoru s NYT pracovník urgentní péče v jedné z newyorských nemocnic.

Zprávy z nemocnic odpovídají dosavadním zjištěním vědců, podle nichž je varianta omikron spojená s nižším rizikem těžkého průběhu covidu-19 a zároveň proti ní dosud používané vakcíny poskytují vysokou míru ochrany. Alespoň částečně je v USA očkovaných 74 procent obyvatel, přeočkování absolvovalo na 21 procent populace. Kromě toho se objevují informace o tom, že souhrnná bilance hospitalizací může situaci zkreslovat, neboť jsou do ní často započítáváni pacienti, kteří do nemocnic nepřichází kvůli covidu-19, ovšem následný test u nich odhalí přítomnost koronaviru.

Přesto je situace na některých místech kritická, i v důsledku nedostatku zdravotnického personálu. Platí to ve státě Maryland, kde guvernér Larry Hogan v úterý vyhlásil 30denní stav nouze a mobilizoval 1000 příslušníků národní gardy poté, co hospitalizace poprvé překročily hranici 3000. "Pravda je taková, že nadcházející čtyř až šestitýdenní období bude největší zkouškou za celou pandemii," řekl.