reklama

Slova Shermanové navazují na prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, který minulý týden uvedl, že očekává nějaké kroky Ruska proti Ukrajině. Ruská armáda v posledních týdnech provádí vojenská cvičení nedaleko ukrajinských hranic, přičemž západní činitelé manévry hodnotí jako nestandardní. Moskva odmítá, že by připravovala jakýkoli útok.

Podle Shermanové ale "vše nasvědčuje" tomu, že Moskva "v jistém okamžiku použije vojenskou sílu". "Možná mezi dneškem a polovinou února," citovala náměstkyni agentura AFP. Shermanová také míní, že úvahy ruského prezidenta Vladimira Putina v tomto směru může ovlivnit jeho plánovaná účast na zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Číně 4. února. "Myslím, že (čínský) prezident Si Ťin-pching by asi nebyl nadšený, kdyby si Putin vybral tento moment pro napadení Ukrajiny," řekla.

Zástupkyně amerického ministra zahraničí prý neví, zda je Putin definitivně rozhodnutý invazi podniknout, Rusko nicméně podle ní eskaluje "hrozbu vůči Ukrajině", která přitom nepředstavuje žádnou hrozbu pro Rusko. "Z hlediska obrany neexistuje žádný důvod, proč by Rusko mělo v tak krátkém čase nahromadit u ukrajinské hranice tolik jednotek," řekla Shermanová.

Americké velvyslanectví v Kyjevě dnes za pokračujícího napětí vyzvalo Američany pobývající na Ukrajině, aby zvážili okamžitý odchod ze země. V prohlášení podle agentury Reuters uvedlo, že bezpečnostní situace v zemi je nevyzpytatelná a může se bez varování zhoršit. Washington už v neděli nařídil rodinám amerických diplomatů, aby Ukrajinu opustily, a povolil odjezd postradatelných diplomatických pracovníků.

Rusko má aktuálně u hranic s Ukrajinou více než 100.000 vojáků, píše agentura AP. Podle nového článku deníku The New York Times (NYT) zároveň stupňuje dezinformační kampaň proti Ukrajině a Západu. Analytici například na sociálních sítích pozorují zvýšený výskyt příspěvků obviňujících Ukrajinu z plánování genocidy etnických Rusů nebo tvrzení o údajných vazbách části Ukrajinců k nacismu.

Tato propaganda míří hlavně na ruské publikum a obyvatele Ukrajiny nakloněné Rusku, řekl NYT Brian Murphy z britské poradenské společnosti Logically, která se zabývá bojem proti dezinformacím. Podle Murphyho si chce Rusko zajistit co největší podporu rusky mluvící populace pro případ invaze. "Snaží se posílit podporu v ukrajinských regionech okupovaných separatisty a uvnitř Ruska," řekl.