Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA trestají Rusko. Za smrt Navalného uvalily stovky sankcí

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Ve reakci na smrt ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu Spojené státy oznámily v pátek více než 500 nových sankcí vůči Rusku. Tyto kroky zasáhnou i tři představitele ruské vlády.

"Dnes oznamuji více než 500 nových sankcí proti Rusku za jeho pokračující agresi na Ukrajině a za smrt Alexeje Navalného, statečného bojovníka proti korupci a největšího opozičního lídra Putina," uvedl prezident Joe Biden.

Tyto sankce mají cílit na osoby spojené s Navalného uvězněním, stejně jako na finanční sektor Ruska včetně platebního systému Mir, vojenský průmysl, sítě veřejných zakázek a subjekty na různých kontinentech, které se pokoušejí obejít dříve uložené sankce.

"Tímto způsobem zajistíme, že Putin zaplatí ještě vyšší cenu za své agrese v zahraničí a represe doma," dodal Biden.

Podrobnosti o sankcích by měly být poskytnuty během pátku americkým ministerstvem zahraničních věcí. Stanice CNN spekuluje, že by sankce mohly být namířeny i přímo na samotného Putina.

Jak Spojené státy, tak i další státy včetně Evropské unie za poslední dva roky války uvalily na Moskvu rozsáhlé a přísné sankce.

Ve středu se zástupci členských států EU v principu dohodli na novém, 13. balíku sankcí, který se zaměřuje na další omezení přístupu Ruska k vojenským technologiím, zejména dronům, a rozšíření sankčního seznamu.

Tento nový balík sankcí zahrnuje 106 osob a 88 právních subjektů, čímž se celkový počet subjektů na sankčním seznamu EU dostává na 2000.

Témata:  USA sankce Rusko Joe Biden

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy