Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA uvalily další sankce na Rusko, ze strategických rezerv uvolní ropu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Spojené státy dnes oznámily další balík sankcí směřujících na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Nové postihy zasáhnou ruský technologický sektor včetně největšího ruského výrobce polovodičů - firmy Mikron. Cílem nových opatření je mimo jiné podle amerického ministerstva financí zamezit možnému obcházení již existujících amerických sankcí.

USA míří dohromady na 21 podniků a 13 jedinců, kteří podle nich "hrají rozhodující roli ve válečné mašinérií Ruské federace". "Budeme nadále cílit na válečnou mašinerii (ruského prezidenta Vladimira) Putina, dokud tato nesmyslná svévolná válka neskončí," uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová.

"Ruská armáda je závislá na západních technologiích, které jsou klíčové pro fungování jejího obranného průmyslového sektoru," pokračuje prohlášení. Dnes oznámené sankce jsou podle ministerstva namířeny rovněž proti "zákeřným kybernetickým hráčům".

Washington rovněž rozšířil počet průmyslových oblastí, na něž bude moci zamířit podobné postihy v budoucnu. Otevřel tím možnost sankcí týkajících se ruského letectví, námořního průmyslu a výroby elektroniky.

USA na Rusko uvalily za poslední týdny již několik balíků sankcí, například na jeho obranný sektor či na ruské vysoké vládní činitele a oligarchy. Rusko přijalo některá protiopatření, zakázalo mimo jiné vstup do země vysokým americkým činitelům včetně prezidenta Joea Bidena.

USA uvolní ze strategických rezerv milion barelů ropy denně

Spojené státy budou v příštích šesti měsících ze svých strategických rezerv uvolňovat v průměru jeden milion barelů ropy denně. Dnes to oznámil americký prezident Joe Biden jako součást svého plánu, jak ulevit americkým rodinám od rostoucích cen pohonných hmot. Vyzval rovněž americké těžařské firmy, aby nezneužívaly nynější krize ke zvyšování svých zisků, ale aby investovaly do zvýšení produkce a pomohly Spojeným státům dosáhnout energetické nezávislosti. Pohrozil rovněž odebráním licencí na ropné vrty na federálním území těm firmám, které naleziště nevyužívají.

"Vím, jak moc je to bolestivé," řekl prezident ohledně rostoucích cen paliv v USA a dodal, že pochází z rodiny, kde byla cena benzinu tématem konverzace u jídla. "Vaše rodinné rozpočty by neměly záviset na tom, jestli diktátor vyhlásí válku," dodal Biden s odkazem na svého ruského protějška Vladimira Putina, který podle něj společně s pandemií covidu-19 nese zodpovědnost za "bolest, kterou Američané pociťují u pumpy".

Biden svůj plán rozdělil na dvě části, první z nich je ulevit tlaku na peněženky Američanů v krátkodobém horizontu, druhou je zajištění dlouhodobé energetické nezávislosti. "Jen si představte, kdyby Evropa nemusela počítat s ruskou ropou. Pokud by byla energeticky nezávislá. Změnilo by to povahu mnohého," řekl.

Americké ropné společnosti by podle prezidenta měly investovat svoje zisky do zvýšení produkce a na krizi se neobohacovat, což podle Bidena není vlastenecké. Pohrozil přitom, že by Kongres mohl nařídit odebrání licencí na ropné vrty těm společnostem, které je nechávají ležet ladem.

Dlouhodobým řešením problému je však podle Bidena přechod na obnovitelné zdroje energie a elektrickou mobilitu. Federální vláda proto podle něj využije svoje zvláštní pravomoci, aby posílila těžbu minerálů, jež jsou nutné pro výrobu baterií do elektroaut. Vyzval rovněž Kongres, aby podpořil jeho plán na rychlejší přechod k bezemisní ekonomice.

Bílý dům dnes oznámil, že uvolnění ropných rezerv dohodl s mezinárodními partnery, takže na světový trh by se mělo dostat více než 180 milionů barelů ropy přislíbených Bidenem.

"Svět nikdy neuvolnil zásoby ropy v objemu jednoho milionu za den na tak dlouhou dobu. Toto rekordní uvolnění poskytne historické množství dodávek, které budou sloužit jako most do konce roku, kdy se domácí produkce rozběhne," uvedl Bílý dům. Bidenova vláda doufá, že do konce tohoto roku se zvýší domácí produkce o milion dolarů ropy za den a v příštím roce o dalších 700.000 barelů denně.

Strategická zásoba ropy Spojených států má maximální kapacitu 727 milionů barelů. Bidenova administrativa již v listopadu kvůli vysoké inflaci oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategických rezerv v koordinaci s dalšími zeměmi. Po začátku války na Ukrajině se USA a 30 dalších zemí dohodly na dodatečném uvolnění 60 milionů barelů z rezerv, přičemž polovinu z přislíbeného objemu poskytly USA.

USA denně spotřebují asi 21 milionů barelů ropy, přičemž domácí produkce nyní činí kolem 11,7 milionu barelů za 24 hodin, což je stále méně než před pandemií, kdy se pohybovala kolem 13 milionů barelů za den.

Témata:  USA protiruské sankce ropa

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 21:41

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy