Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA: Vítáme oznámení o zahájení jednání o obranné spolupráci s Českem

Pentagon
Pentagon
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Spojené státy vítají oznámení české ministryně obrany Jany Černochové o zahájení jednání o dohodě týkající se obranné spolupráce. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Zájem uzavřít takovou dohodu potvrdili při svém čtvrtečním jednání ve Washingtonu Černochová a její americký protějšek Lloyd Austin.

"Po uzavření tato dohoda prohloubí naše těsné bezpečnostní partnerství, posílí spolupráci během operací NATO a současně přispěje k dalšímu posílení transatlantické bezpečnosti," vyjádřila dnes své přesvědčení americká diplomacie, podle níž bude dohoda podobná dalším podobným smlouvám mezi Washingtonem a jeho spojenci.

Lišit se podle Černochové bude v tom, že má být o něco obecnější a nebude například obsahovat zmínku o přesných počtech vojáků. Zmíněno v ní nebude ani zřízení americké základny v Česku, které Černochová podporuje.

Jednání o konkrétní podobě dohody budou zřejmě trvat několik měsíců. I nadále by o případném pobytu spojeneckých vojáků na českém území rozhodoval český parlament.

Témata:  Pentagon USA Jana Černochová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.