"Ministerstvo hledá informace o Agentuře pro výzkum internetu (IRA) Jevgenije Viktoroviče Prigožina a s ní spojených ruských subjektů a spolupracovníků, které se týkají jejich snah o ovlivňování amerických voleb," uvedlo ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení.

Spojené státy již předloni uvalily sankce na osoby a subjekty spojené s vedoucím představitelem IRA, které se přezdívá "ruská trollí farma". IRA je společnost se sídlem v Petrohradu, která podle amerických zpravodajských služeb hrála ústřední roli při ruských snahách o ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016. Prigožin je ruský státní příslušník, který agentuře poskytl finanční prostředky, uvedlo ministerstvo.

IRA prováděla operace s cílem zasahovat do politického systému USA již v roce 2014, přičemž jejím cílem bylo "zasévat neshody", dodalo ministerstvo.

Američtí prokurátoři dříve uvedli, že IRA zaplavila sociální sítě falešnými zprávami a konspiračními teoriemi ve snaze využít rozdělení společnosti v USA. Ruská vláda obvinění ze zasahování do volebního procesu odmítá.