reklama

"Ministerstvo obrany úspěšně otestovalo hyperzvukový nosič při zkušebním letu z testovacího střediska na Kauai na Havaji 19. března kolem 22:30 místního času (9:30 SEČ)," uvedl Pentagon podle serveru Defense News.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a za svůj let na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že nejsou dostatečně přesné.

Rusko oznámilo na konci minulého roku, že do svého arzenálu zařadilo řízené střely Avangard, které se uvolňují z mezikontinentálních balistických raket a jsou schopny cestovat v atmosféře více než dvacetinásobnou rychlostí zvuku. Ruský prezident Vladimir Putin střelu tehdy označil za "absolutní zbraň", která je "naprosto nezranitelná" prostředky protivzdušné obrany.

Moskva přitom testuje také hyperzvukové střely Cirkon (Zirkon) odpalované z lodí a podobné rakety s označením Kinžal, jež vypouští stíhačky MiG-31.

Na vývoji analogických zbraní pracuje také Čína. Střely s označením DF-ZF vypouštěné z balistických raket by mohly být podle některých analytiků připraveny k využití ještě letos.

reklama