Incident se podle izraelské policie odehrál nedaleko brány vedoucí na Chrámovou horu, která je posvátným místem pro islám i pro židovství. Podle agentury Reuters jde již o druhý podobný útok v Jeruzalémě za poslední čtyři dny. Střelby v Jeruzalémě nicméně zas tak časté nejsou, při středečním útoku palestinský mladík použil nůž. Policie ho rovněž zneškodnila.

Policejní mluvčí střelce z dnešního rána nijak blíže neidentifikoval. Jak později uvedl izraelský ministr pro veřejnou bezpečnost Omar Bar Lev, útočník byl členem politického křídla Hamásu z uprchlického tábora Šuafat ve východním Jeruzalémě a jeho žena před třemi dny opustila zemi. Palestinská radikální skupina Hamás ve svém prohlášení útok ocenila, označila ho za "hrdinskou operaci", nicméně nepřihlásila se k němu.

Podle izraelské záchranné služby byli dva z postřelených civilisté a dva policisté. "Jedna z obětí s vážným zraněním hlavy byla převezena do nemocnice bez známek života. Lékaři pokračovali v oživování, nicméně následně museli konstatovat smrt," uvedla nemocnice ve svém prohlášení. Pátá osoba byla zraněna lehce a nemusela být hospitalizována, dodala záchranná služba Magen David Adom.

V uplynulých letech došlo k řadě palestinských útoků proti izraelským vojákům, policistům a civilistům na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě. Palestinci a izraelské lidskoprávní organizace tvrdí, že izraelské bezpečnostní složky často používají nepřiměřenou sílu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém a Západní břeh Jordánu za války v roce 1967. Jeruzalém, kde se nacházejí posvátná místa židů, křesťanů a muslimů, je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Východní část města Izrael anektoval a označuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město. Tuto anexi mezinárodní společenství neuznává s tím, že konečný status města by se měl vyřešit jednáním. Palestinci chtějí, aby se východní Jeruzalém stal hlavním městem budoucího palestinského státu.