Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na židy otřásl státem New York. Muž pobodal v domě rabína pět lidí

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

Útočník ve městě Monsey nedaleko New Yorku v noci na dnešek pobodal pět lidí v domě rabína. Podle svědků se také snažil proniknout i do nedaleké synagogy, což se mu však nepodařilo. Šéf místní policie oznámil, že ve vazbě je jeden podezřelý, který bude obviněn z pětinásobného pokusu o vraždu a vloupání.

Prezident Donald Trump událost odsoudil jako další antisemitský útok, ale úřady zatím nepotvrdily, zda byl čin skutečně motivován nenávistí k Židům. Guvernér státu New York Andrew Cuomo řekl, že šlo o akt "vnitrostátního terorismu".

"Prožíváme v naší zemi netolerantní období," prohlásil Cuomo před rabínovým domem v Monsey. Americká média upozorňují, že v poslední době v dané oblasti roste počet antisemitsky motivovaných útoků. Podle guvernéra je takováto nenávist "rakovinou" na americkém politickém zřízení.

Útok v Monsey vedle Trumpa odsoudili i další významní činitelé, včetně premiéra a prezidenta Izraele. "Musíme se všichni společně postavit proti zločinné metle antisemitismu, bojovat proti ní," napsal americký prezident v reakci na twitteru.

The anti-Semitic attack in Monsey, New York, on the 7th night of Hanukkah last night is horrific. We must all come together to fight, confront, and eradicate the evil scourge of anti-Semitism. Melania and I wish the victims a quick and full recovery.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 29, 2019

Nejnovější útok narušil oslavu svátku chanuka, kterého se účastnila asi stovka lidí. Maskovaný pachatel vtrhl do domu v sobotu večer místního času (brzy ráno SEČ). Podle jednoho ze svědků vytáhl nůž z pouzdra a začal bez varování útočit na přítomné. Pět lidí s různě vážnými bodnými zraněními skončilo v péči lékařů, jednoho z nich útočník bodl šestkrát, uvedla agentura Reuters. Podle představitelky místní židovské organizace byl mezi pobodanými i rabínův syn.

Útočník následně z domu uprchl a snažil se dostat do přilehlé synagogy. Lidé, kteří byli uvnitř, však podle svědků zřejmě slyšeli výkřiky z domu rabína a zamkli proto dveře, aby se agresor nemohl dostat dovnitř.

K zatčení podezřelého výrazně přispěl svědek, který oznámil vyšetřovatelům poznávací značku auta ujíždějícího z místa činu. Strážci zákona pak vozidlo vypátrali, když přijíždělo do New Yorku. Zadrženým mužem je podle policie 37letý Grafton Thomas z obce Greenwood Lake ležící severozápadně od Monsey.

The #MonseyStabbing attacker has been named as 37 year old Thomas Grafton of Greenwood Lake, NY. pic.twitter.com/ovNyq4Jaos

— StopAntisemitism.org (@StopAntisemites) December 29, 2019

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová uvedla, že ji incident "hluboce znepokojil". "Máme tady nulovou toleranci pro nenávistné činy jakéhokoli druhu," napsala na twitteru. Incident odsoudil i starosta New Yorku Bill de Blasio. "Nenávist v našem městě nemá místo," napsal na twitteru s tím, že se jedná o útok na všechny obyvatele New Yorku.

Vyšetřovatelé dnes o pozadí večerního útoku nechtěli spekulovat, guvernér Cuomo ale měl ve věci poměrně jasno. "Vídáme vážné zločiny motivované nenávistí, se kterými bojujeme, ale tohle, myslím, zachází ještě dál, Myslím, že je to teroristický čin. Myslím, že jde o vnitrostátní terorismus. Jejich cílem je vyvolat strach," citovala jej agentura AFP.

Okres Rockland, kde se incident udál, sestává z pěti měst severozápadně od New Yorku, v nichž žije přes 300.000 lidí. Asi 31 procent z místních obyvatel je židovského vyznání, v oblasti je také velký počet ultraortodoxních židovských komunit.

Útoků na židovské obyvatelstvo v regionu v poslední době přibývá. V pátek policie zesílila hlídky ve čtvrti Brooklyn kvůli údajně "znepokojivému" nárůstu násilných antisemitských incidentů. Policie také stále vyšetřuje útok z letošního listopadu, kdy byl před synagogou na předměstí New Yorku pobodán ultra ortodoxní žid. V případu zatím nikoho neobvinila a neuvedla ani, zda se jednalo o zločin z nenávisti.

Témata:  antisemitismus New York židé Bill de Blasio útok pokus o vraždu

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy