reklama

Neznámá žena rabína napadla na zastávce ve vídeňské čtvrti Landstrasse. Ohrožovala jej nožem a z hlavy mu strhla klobouk a tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku a také mu šlápla na nohu. Podle policie přitom muže častovala antisemitskými nadávkami. Agentura APA s odkazem na zástupce židovské obce uvedla, že útočnice křičela "zabijte všechny Židy". Následně uprchla.

Rabín utrpěl šok, zraněn ale nebyl. Podle serveru OE24 policii řekl, že kolemjdoucí odvraceli zrak, místo aby mu pomohli. Rabín popsal útočnici jako zhruba 50letou ženu, asi 170 centimetrů vysokou. Na sobě měla šedý kabát. Popis podezřelé zveřejnila policie.

"Co nejostřeji odsuzuji dnešní antisemitský útok na rabína ve Vídni. Musíme se vší rozhodností proti antisemitismu bojovat a dělat vše pro to, abychom umožnili žít Židům zde v Rakousku v bezpečí," uvedl k útoku na twitteru kancléř Kurz. "Evropa by totiž bez Židů už nebyla Evropou," dodal.

Také ministr vnitra Karl Nehammer útok odsoudil a slíbil, že policie "zjevně antisemitský" útok rychle vyšetří. Ani nábožensky ani politicky motivovaný antisemitismus podle něj nemají v Rakousku místo.

"Židovská obec se nenechá zastrašit," zdůraznil předseda židovské obce Oskar Deutsch.

V čtvrtek, kdy se odehrál útok na rabína, ministr Nehammer shodou okolností oznámil, že Rakousko zvýší ostrahu kostelů a synagog. Reaguje tak na atentát z 2. listopadu, při kterém Rakušan s kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii zavraždil v centru Vídně poblíž synagogy čtyři lidi.

Už v srpnu šokoval Rakousko útok na nejvyššího představitele židovské komunity ve Štýrském Hradci. Syrský uprchlík tehdy nejprve házel kameny na dvorek synagogy a poté napadl představitele místních Židů Elieho Rosena dřevěnou holí. Rosenovi se podařilo schovat v autě, aniž utrpěl zranění.

Podle statistik nyní v Rakousku žije 8000 až 15.000 Židů, převážná většina z nich ve Vídni.

reklama