Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Surový útok. Židé byli na Ukrajině napadeni pálkami, policie jen přihlížela

Židé, ilustrační fotografie
Židé, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Židovští poutníci se u hrobu významného rabína v Umani, asi 200 kilometrů od Kyjeva, stali terčem útoku tří desítek Ukrajinců ozbrojených noži a pálkami. Přivolaní policisté situaci jen přihlíželi, napadeným se ani nepokusili pomoci, uvedla dnes na svém webu televize 112.

Incident se stal v noci na sobotu. Rvačka přerostla z malé hádky s jedním z místních Ukrajinců, který si "přivolal své antisemitské kamarády, aby mu pomohli zbít židy", tvrdí poutníci. Čtyři z nich museli být kvůli zraněním převezeni do nemocnice.

Group of attackers with knives and sticks attacked Jews in Uman, four people in hospitalhttps://t.co/ojFLxsGH6A#Jews

— 112 News (@112NewsFeed) January 12, 2020

Podobný incident se přitom v Umani odehrál i začátkem loňského prosince, připomněla televize.

Ukrajinské městečko je významným poutním místem chasidských židů. Do Umaně každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se poklonili u hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jednoho ze zakladatelů ortodoxního chasidského směru judaismu.

Chasidismus se zformoval v první polovině 18. století v Haliči a na západní Ukrajině. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliazar, zvaný Baal Šem Tov, za jehož vnuka je Nachman (1772-1810) považován.

Témata:  židé Ukrajina antisemitismus

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.