reklama

"PKN chce bez výhrad uznat, že církev připravila živnou půdu, v níž mohla růst semena antisemitismu a nenávisti," uvedl de Reuven dnes při vzpomínkové akci, které se účastnil i rabín. Přiznal, že protestantská církev v tomto svoji roli měla už staletí před tím, než se v Německu ujal moci nacistický vůdce Adolf Hitler. "Po staletí se udržovalo rozdělení, díky kterému bylo možné později Židy společensky izolovat v takové míře, že mohli být odvezeni a zavražděni," řekl. Antisemitismus je podle něho hříchem proti bohu a proti lidem. "Protestantská církev je také součástí těchto hříšných dějin," cituje ho agentura AP.

Protestanti uvedli, že během druhé světové války a německé okupace Nizozemska udělali málo pro to, aby pomohli Židům ve vlastní zemi. Jejich církev prý také selhala v přijetí Židů, kteří se vrátili z nacistických koncentračních táborů nebo úkrytů, kde přežili válku. Agentura DPA uvádí, že PKN prohlášení nejdříve předložila židovské obci a že obě komunity se chtějí zapojit do boje proti antisemitismu.

Nacistické Německo obsadilo Nizozemsko v květnu 1940. Z přibližně 140.000 Židů žijících v této západoevropské zemi jich během války byly vyvražděny asi tři čtvrtiny.

Během takzvané Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 polovojenské jednotky SA, ale i běžní Němci zapalovali synagogy a rabovali obchody a byty židovských majitelů. Zabity při tom byly stovky lidí. Tento pogrom, který se odehrál v Německu, k němu připojenému Rakousku a Sudetech, znamenal začátek systematického vyhánění a pronásledování Židů.

reklama