reklama

Zvýšená míra bezpečnostních opatření trvá už skoro tři měsíce. Je důsledkem nepokojů ze 6. ledna, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých.

V posledních týdnech se postupně snižoval počet příslušníků národní gardy nasazených v Kapitolu, také byl odstraněn vnější ze dvou plotů vztyčených v reakci na nepokoje. Nový incident, při kterém kromě policisty zemřel také útočník Noah Green, by ale návrat k režimu bližšímu "normálnímu" provozu mohl zpomalit, píše AP.

Jeden plot Kapitol stále obepíná, Green se nicméně v pátek dostal dovnitř, a to skrze vjezd pro zákonodárce a zaměstnance. Policii se podle AP nedaří najít ideální nastavení bezpečnostních opatření, zatímco členové Kongresu mají výhrady k současnému stavu, zejména kvůli oplocení. Kdy zbývající plot zmizí, ovšem není jasné, stejně jako harmonogram otevírání areálu pro veřejnost.

"Jsme zpátky u zablokovaných silnic, dodatečných jednotek a pochmurné nálady," napsala v noci na dnešek zpravodajka BBC Samantha Granvilleová. Lidé, kteří v sídle Kongresu pracují, prý popisovali svou nervozitu a obavy. "Je pro ně znepokojivé, že i se zvýšeným zabezpečením došlo k události, která vedla ke smrti policisty," dodává Granvilleová.

"Dnes nám tady byl znovu stržen strup z rány," řekl AP kongresman Tim Ryan, který předsedá výboru dohlížejícímu na zabezpečení Kapitolu. Žádná nová rozhodnutí kolem uvolňování opatření podle něj zatím nepadla, po pátečním útoku prý budou zákonodárci "všechno přezkoumávat".

reklama