Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká sněmovna schválila kritický balíček pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Foto: CNN

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v pátek schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Pro schválení balíku pomoci bylo 310 kongresmanů. Proti bylo 112 členů sněmovny, šlo výhradně o členy republikánské strany. Poměrem 360 ku 58 hlasům byla schválena také možnost využít zmražená ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny. Sněmovna také stvrdila přísnější sankce vůči Rusku, Číně a Íránu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval oběma stranám zastoupeným ve Sněmovně reprezentantů a jejímu předsedovi Miku Johnsonovi za schválení balíku. 

"Demokracie a svoboda budou vždy mít globální důležitost a nikdy neselžou, pokud je Amerika bude chránit. Klíčový americký balík zabrání rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům být ještě silnější. Spravedlivého míru a bezpečí dosáhneme pouze prostřednictvím síly," napsal Zelenskyj na síti X s tím, že věří ve stvrzení balíku Senátem a americkým protějškem Joem Bidenem. 

Biden již vyzval Senát k tomu, aby co nejrychleji přijal soubor zákonů, který spojuje pomoc Ukrajině také s podporou Izraele a Tchaj-wanu. Po schválení druhou komoru je připraven balík podepsat. 

Schválení balíku ocenil i český premiér Petr Fiala (ODS), který v uplynulých dnech absolvoval zahraniční cestu do USA. "Vzpomínám si na upřímnou diskusi s předsedou Johnsonem před několika dny v jeho kanceláři. Děkuji mu za jeho odvážný krok a předložení těchto návrhů k hlasování v zájmu svobody, bezpečnosti a jednoty transatlantického spojenectví," uvedl.

Sněmovna schválila také poskytnutí více než 26 miliard dolarů na vojenskou pomoc Izraeli, který od loňského podzimu bojuje s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Peníze jsou určeny i na obranu proti Íránu a jeho spojencům, ale také na humanitární pomoc. 

Kongresmani rovněž vyčlenili osm miliard dolarů na vojenskou pomoc Tchaj-wanu, která je podle zastánců klíčová pro bezpečnost spojenců v indicko-tichomořském regionu a samotných Spojených států. Na vojenský materiál pro tchajwanskou armádu připadnou asi dvě miliardy dolarů.

Spojené státy americké jsou od února 2022 největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Podle údajů uváděných Pentagonem poskytly Kyjevu vybavení v hodnotě přes 44 miliard dolarů. 

Témata:  Kongres Spojených států amerických (United States Congress) Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Armáda Ukrajina Ukrajina USA

Aktuálně se děje

2. května 2024 20:24

Ministryni Langšádlovou má nahradit Tuleja. Fiala už se obrátil na Hrad

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy