Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Už nejen úřady. V USA začaly zakazovat TikTok i státy

TikTok
TikTok
Foto: Pixabay

Zatímco dosud bylo nařízení k odinstalování TikToku výsadou především úřadů či firem, Montana se nyní jako první stát USA rozhodla zcela zakázat tuto čínskou sociální síť.

Guvernér Montany Greg Gianforte podepsal zákon o zákazu TikToku, aby chránil obyvatele před údajným shromažďováním zpravodajských informací ze strany Číny. Uvedla to agentura Reuters.

Jde o první stát USA, který zakázal populární aplikaci pro krátká videa. Od roku 2024 tak obchody s aplikacemi Google a Apple nesmí nabízet TikTok ke stažení, zákon ale ale nebude ukládat žádné sankce lidem, kteří aplikaci používají. 

"Zákon vyvolal vážné otázky ohledně svobody a dopadu na soukromé vlastnictví. Pokud budou muset TikTok stáhnout z nabídky i důvěryhodné obchody, uživatelé začnou hledat jiné cesty, jak aplikaci stáhnout, což přinese riziko nových hrozeb. Zákaz také nepochybně povede k vytvoření nejrůznějších falešných verzí TikToku, které mohou šířit malware či jiný škodlivý obsah. Pro obchody bude navíc velmi složité zajistit, aby aplikaci nebylo možné stahovat v jednom konkrétním státě," uvedl ve zprávě, kterou má redakce k dispozici, Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

TikTok by podle něj zákonu mohl vyhovět snadněji, protože kontroluje software a může upravit nastavení na základě geografické polohy nebo IP adres uživatelů. Mohl by tak zablokovat všechny lidi z Montany na základě jejich polohy, což ale lze obejít pomocí VPN.

"Debata o bezpečnosti nebo nebezpečnosti TikToku je legitimní, ať už v souvislosti s napojením na čínskou vládu nebo z pohledu ochrany uživatelů. Už v roce 2020 jsme varovali před zranitelnostmi v TikToku, které mohli hackeři využít k manipulaci s daty, k nabourání do soukromí a ke krádežím osobních dat. Každopádně nový zákon má platit až od příštího roku a do té doby je nutné zodpovědět všechny zásadní otázky o bezpečnosti, ochraně i svobodě uživatelů,“ dodal Kadrmas.

Témata:  TikTok USA

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.