Online bezpečnost čelí bezprecedentní výzvě. Sociální sítě, sdružující miliardy uživatelů, se mohou ocitnout pod kontrolou hrstky jedinců napojených na Bílý dům.
Nový americký prezident Donald Trump navrhl, že populární sociální síť TikTok může na území Spojených států převzít nový státní investiční fond. Ten by fungoval podobně jako fondy v Norsku nebo Saúdské Arábii, které investují státní peníze do akcií, dluhopisů či nemovitostí. „Jiné země mají své státní investiční fondy. Možná uděláme něco podobného a dáme do něj TikTok,“ řekl Trump a naznačil, že by do projektu mohli vstoupit soukromí investoři.
Státní investiční fond (SWF) je speciální investiční fond vlastněný státem, který spravuje a investuje státní majetek s cílem dlouhodobého zhodnocení. SWF umožňují státům spravovat a investovat přebytečné příjmy do budoucnosti. Zajišťují, aby ekonomiky závislé na přírodních zdrojích, jako jsou například arabské státy závislé na ropě, měly další zdroj příjmů. Financují důležité národní a mezinárodní projekty, například infrastrukturu, technologie nebo průmysl.
TikTok čelí v USA dlouhodobému tlaku kvůli svým vazbám na čínskou mateřskou společnost ByteDance. Podle amerických zákonodárců by mohla aplikace představovat bezpečnostní hrozbu, protože údajně shromažďuje citlivá data amerických uživatelů. V reakci na to Trump podepsal výkonný příkaz, který dává TikToku lhůtu do dubna 2025 na nalezení nového majitele. Pokud ByteDance firmu neprodá, aplikace bude v USA zakázána.
TikTok pod dohledem Trumpovy administrativy by mohl představovat ještě znepokojivější scénář než jeho kontrola autoritářským režimem v Pekingu. Především by to signalizovalo nebezpečnou koncentraci moci, neboť jeden z klíčových členů Trumpovy administrativy, Elon Musk, už vlastní sociální síť X.
V takovém případě by americká vláda či její členové ovládali sociální sítě s celkovým dosahem přes dvě miliardy uživatelů – tedy zhruba čtvrtinu světové populace. Musk už během svého působení v čele sociální sítě X radikálně proměnil její atmosféru, přičemž otevřeně podpořil Trumpa v jeho prezidentské kampani, navzdory svému původnímu slibu, že z bývalého Twitteru vytvoří apolitickou platformu.
Tento slib však zůstal nenaplněn – bývalý Twitter se nejenže nestal apolitickou platformou, ale naopak se výrazně přiklonil k pravicové ideologii. Příspěvky Muska i Trumpa se často objevují podezřele vysoko v hlavním kanálu, čímž zásadně ovlivňují veřejné mínění nejen v USA, ale i po celém světě.
Uživatelé TikToku by se tímto krokem ocitli ve zranitelné pozici, jelikož mnozí z nich dosud X ignorovali kvůli jeho méně atraktivní vizuální podobě. Pokud by však USA skutečně získaly nad TikTokem kontrolu, nic by už nebránilo tomu, aby se i k této skupině dostávaly krajně pravicové ideologické narativy v mnohem intenzivnější míře.
Problém se však neomezuje pouze na TikTok a X. Už během Trumpovy inaugurace bylo patrné, jak úzké vazby má americký prezident na klíčové technologické lídry, jako je šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg nebo generální ředitel Googlu Sundar Pichai. Trumpova administrativa prostřednictvím nejbohatších lidí světa zjevně rozšiřuje vliv na největší globální platformy – Facebook (3 miliardy uživatelů), YouTube (2,5 miliardy), Instagram (2 miliardy) a WhatsApp (2 miliardy).
Když několik technologických gigantů, jejichž platformy využívají miliardy lidí po celém světě, úzce spolupracuje s vládními strukturami, vzniká prostředí, kde lze efektivně formovat veřejné mínění, potlačovat nepohodlné hlasy a selektivně určovat, jaké informace se dostanou k široké veřejnosti.
V minulosti se sociální sítě prezentovaly jako neutrální platformy, které slouží primárně ke svobodné výměně názorů a sdílení informací. Realita se však v posledních letech ukázala být poněkud jiná – algoritmy řídící zobrazování obsahu jsou stále více ovlivňovány politickými a ekonomickými zájmy těch, kdo mají skutečnou kontrolu nad těmito digitálními giganty.
To, co se dříve mohlo zdát jako přirozený vývoj digitální komunikace, se postupně proměňuje v nástroj moci, kde několik jednotlivců dokáže prostřednictvím svých platforem ovlivnit celé národy. Pokud tedy americká vláda, byť nepřímo, získá kontrolu nad většinou sociálních sítí, které dnes formují globální veřejné mínění, čekají nás výrazné změny.
Otázkou už tedy není, zda mohou sociální sítě manipulovat společenským diskurzem – to je dnes neoddiskutovatelný fakt. Klíčové však je, kdo nad nimi získá absolutní vliv a jakým způsobem tuto moc využije.
Související
7. února 2025 14:05
6. února 2025 15:12
6. února 2025 12:19
6. února 2025 11:20
2. února 2025 15:31
2. února 2025 9:14