Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Alpách museli zachraňovat čtveřici Čechů

Alpy, ilustrační fotografie.
Alpy, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Na nejvyšší hoře Rakouska Grossglockner museli záchranáři v sobotu večer a dnes ráno poskytnout pomoc čtveřici turistů z České republiky. Informovala o tom agentura APA. Turisté se dostali do nesnází při sestupu z vrcholu hory. Neutrpěli žádná zranění, po návratu do údolí byli ale vyčerpaní a dva trpěli mírným podchlazením.

Čtveřice turistů ve věku 26 až 31 let vystoupala na Grossglockner v průběhu soboty. Kvůli velkému počtu turistů při sestupu využili alternativní trasu. Na ní však ve výši 3600 metrů nad mořem zapadli do sněhu a ledu.

Čeští turisté si zavolali o pomoc v sobotu vpodvečer. Dva z nich byli evakuování vrtulníkem, další dva ale museli zůstat na hoře. Kvůli tmě záchranáři nemohli evakuaci vrtulníkem opakovat. Kvůli nedostatečné výbavě se za dvojicí vydal záchranný tým, kterým jim donesl teplé nápoje a oblečení. Záchranáři pak s turisty znovu vystoupali na vrchol hory a pak začali sestup po obvyklé cestě. Následovně byli čeští turisté, kteří trpěli mírným podchlazením, převezeni do údolí policejní helikoptérou.

Hora Grossglockner, jež leží na hranici rakouských spolkových zemí Tyrolsko a Korutany, je velice vyhledávanou turistickou destinací. České turisty tam zachraňují opakovaně. Naposledy uvázla na hoře dvojice lidí z České republiky na konci června.

Témata:  Alpy turisté

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.