Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Anglii může podle poradce počet hospitalizovaných s covidem dosáhnout děsivé úrovně

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

V Anglii by mohl překvapivě rychle vzrůst počet lidí v nemocnicích přijatých po nákaze koronavirem a dosáhnout "dost děsivé" úrovně. Ve čtvrtek to prohlásil hlavní poradce britské vlády pro boj s koronavirem Chris Whitty s tím, že epidemie v Británii zdaleka neskončila, země je pouze v o něco lepší pozici díky vakcínám a pokrokům v léčbě covidu-19.

"Myslím, že bychom neměli podceňovat fakt, že se můžeme překvapivě rychle dostat znovu do problémů," řekl Whitty na semináři pořádaném londýnským vědeckým muzeem.

Británie hlásí v posledních dnech nejvyšší počty nakažených za poslední půlrok, ve čtvrtek oznámily úřady přes 48.500 infekcí zaznamenaných za posledních 24 hodin. Podle vládních dat je nyní kvůli nákaze koronavirem v britských nemocnicích 3786 lidí, při vrcholu poslední vlny ze začátku tohoto roku jich tam bylo průměrně kolem 40.000.

Podle Whittyho se však nyní zdvojnásobuje počet hospitalizovaných lidí asi každé tři týdny a nynější poměrně nízké statistiky by se proto mohly v příštích měsících výrazně zvýšit.

"Nebude potřeba příliš mnoho zdvojnásobení, abychom se znovu dostali do dost děsivých čísel," řekl Whitty. "Rozhodně to ještě nemáme za sebou, jsme na tom ale lépe díky vakcinačnímu programu, lékům a řadě dalších věcí," dodal.

Úřady již v minulosti varovaly, že by počty nových infekcí mohly vystoupat až k 100.000 za den, což je výrazně více, než Británie zažila v jakékoliv fázi pandemie. Vláda zároveň oznámila, že od pondělí zruší v Anglii všechny zbývající restrikce, otevřou se tak například i noční kluby a nebude nakázané nosit roušku na veřejných místech. Premiér Boris Johnson nicméně silně apeloval na osobní zodpovědnost obyvatel a prohlásil, že zrušení restrikcí bude finální jen v případě, že se lidé budou nadále chovat opatrně.

Úřady tvrdí, že se díky pokročilosti očkovací kampaně podařilo přerušit spojitost mezi nákazou koronavirem a úmrtím či těžkou formou covidu-19. Zrušení restrikcí pak vláda pokládá za nutné kvůli oživení ekonomiky.

Vysoké počty nově infikovaných osob však hospodářství poznamenají také, píše agentura Reuters. Nakažení se totiž musí izolovat stejně jako lidé, kteří s nimi přišli do kontaktu. Podle šéfa Konfederace britského průmyslu (CBI) Karana Bilimorii přišlo ve vládní trasovací aplikaci v prvním červencovém týdnu varování o setkání s nakaženou osobou 520.000 lidem.

"V pondělí budeme v situaci, kde na jednu stranu otevíráme ekonomiku a na druhou ji zase zavíráme. V pohostinství máme v izolaci 20 procent veškerého personálu, ve zdravotnictví takto chybí až 25 procent zaměstnanců, autobusy a vlaky jezdí se zpožděním. Takhle to dál nejde. Ničí to ekonomiku," řekl Bilimoria.

Témata:  Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy