Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Austrálii bylo k vidění vzácné hybridní zatmění Slunce

V Austrálii lidé pozorovali vzácné hybridní zatmění Slunce.
V Austrálii lidé pozorovali vzácné hybridní zatmění Slunce.
Foto: Reprofoto YouTube

Desetitisíce lidí se sjely na západní pobřeží Austrálie, aby pozorovaly hybridní zatmění Slunce, které astronomové popisují jako nanejvýš jednou za desetiletí se vyskytující jev. Tento druh zatmění, které vypadá jako úplné nebo prstencové, sledovalo v australském městě Exmouth na 20 000 turistů. Informovala o tom agentura AP.

Turisté, kteří dorazili na západní pobřeží Austrálie za účelem pozorování zatmění, zaplavili městečko už několik dní předem. Odborníci upozorňovali, že Exmouth bude jedním z nejlepších míst k pozorování tohoto astronomického jevu, který mohli vidět lidé i v částech Indonésie a Východního Timoru.

Mezi těmi, kdo se vydali do Austrálie, byl i astronom Henry Throop z NASA. "Je to fantastické. Naprosto úžasné. Bylo to velmi jasné a ostře viditelné. Dokonce jsme viděli korónu kolem Slunce," popsal své zážitky.

"Trvalo to jen jednu minutu, ale subjektivně to trvalo déle... A poté jsme viděli i Jupiter a Merkur. Vidět tyto dvě planety zároveň je velká vzácnost, dokonce i vidět samotný Merkur je velký zážitek," dodal.

"Jsem velmi dojatá a mám chuť plakat. Barva se měnila a viděla jsem korónu a sluneční erupce," sdělila agentuře AP Julie Copsonová, která cestovala přes 1000 kilometrů z australského města Fremantle, aby pozorovala zatmění.

Také upozornila na náhlý pokles teploty během zatmění, kdy se během několika vteřin ochladilo o pět stupňů.

Témata:  zatmění slunce Austrálie

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.