Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V autobusu na Ukrajině zemřelo devět lidí. Útočil ruský dron

Autobus, ilustrační foto
Autobus, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Páteční diplomatická jednání v Turecku nevedly k průlomu, boje na Ukrajině tak pokračují. Devět lidí nepřežilo ruský dronový útok na autobus s civilisty na severovýchodě země, uvedla BBC s odvoláním na tvrzení na místních úřadů. 

K útoku došlo jen několik hodin po prvních přímých rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou od roku 2022, připomněla BBC. Ukrajinská policie jej označila za "cynický válečný zločin". Rusové tvrdí, že zasáhli vojenský cíl. "Ruská armáda zase jednou zasáhla civilní objekt. Ignoruje veškeré normy mezinárodního práva a lidskosti," uvedli ukrajinští policisté. 

Místní správa informovala, že další čtyři lidé utrpěli zranění. Útok se stal mezi šestou a půl sedmou ráno ve městě Bilopillja. Zasažený dopravní prostředek měl namířeno do oblastního města Sumy u ruských hranic. 

Páteční rozhovory v tureckém Istanbulu nevedly k jakémukoliv posunu, co se týká mírové otázky. Obě strany konfliktu se pouze dohodly na výměně tisícovky zajatců v následujících dnech. 

Ukrajina loni použila Sumskou oblast jako výchozí bod pro ofenzivu do ruské Kurské oblasti. Rusům se v průběhu letošního roku povedlo vytlačit většinu ukrajinských jednotek, zároveň se zintenzivnily přeshraniční dělostřelecké a letecké útoky, dodala BBC. 

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Autobusy Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

11:34

Červencové počasí. Třicítky se Česku nevyhnou, naznačili meteorologové

Skoro až do poloviny července, kdy už naplno poběží letní prázdniny, vidí meteorologové. Na dlouhé tropické epizody to zatím nevypadá, i když teploty chvílemi překročí třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Svrab v Itálii se masivně šíří. Úřady evidují 750% nárůst

Itálie čelí prudkému nárůstu počtu případů svrabu, infekčního a vysoce nakažlivého kožního onemocnění způsobeného roztočem Sarcoptes scabiei. Podle Italské společnosti pro dermatologii a pohlavně přenosné nemoci (Sidemast) se v některých částech země, zejména v domovech pro seniory (RSA), zaznamenal mezi lety 2020 a 2023 nárůst až o 750 procent. Odborníci varují před podceňováním příznaků a apelují na včasnou diagnostiku a léčbu.