"V této fázi nejsou žádné prvky, které by nasvědčovaly tomu, že útok měl teroristický motiv," řekl při tiskové konferenci prokurátor Damien Verheyen. V autě, které vjelo do davu čítajícího 150 až 200 lidí, podle úřadů byli dva lidé, oba pocházející z La Louvière, oba bez předchozích záznamů o podobných incidentech. Policie je dnes zadržela krátce po činu.

Tragédie se odehrála v městské části Strépy-Bracquegnies okolo 05:00. "Auto, které jelo značnou rychlostí, najelo do davu, který se shromáždil při příležitosti průvodu Gillesů," uvedlo město, přičemž odkazovalo na název ústředních postav belgických karnevalů. "Řidič následně pokračoval v cestě, ale byl zastaven," pokračovalo prohlášení.

Proč vozidlo do lidí najelo, nebylo ani po několika hodinách jasné. Policie uvedla, že automobil nebyl před incidentem pronásledován. Zpravodaj televize RTL, který byl na místě, uvedl, že vozidlo při příjezdu k davu zrychlilo a že "než si kdokoli mohl uvědomit, co se děje, byli všichni na zemi".

V první bilanci úřady hlásily čtyři mrtvé, šéf záchranných služeb v regionu Henegavsko Claude Hautain následně ohlásil další dvě ztráty na životech. "Aktuální bilanci činí šest mrtvých lidí na místě, deset vážně zraněných, deset o něco méně vážně a 17 lehce zraněných," uvedl. Podle veřejnoprávní zpravodajské společnosti RTBF se incident dotkl ještě dalších 70 lidí, kteří ale vyvázli bez újmy.

"Otřesné zprávy ze Strépy-Bracquegnies. Komunita, která se scházela k oslavě, byla zasažena přímo do srdce," napsal na twitteru belgický premiér Alexander De Croo. Dodal, že myslí na oběti a jejich blízké, a vyjádřil podporu krizovým složkám.

reklama