Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii se z covidu-19 zotavil pacient, který s nákazou bojoval přes rok

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Británii se z covidu-19 zotavil pacient, který s nákazou koronavirem bojoval nepřetržitě 411 dní, tedy více než rok. Vědci nyní v odborném magazínu Clinical Infectious Diseases zveřejnili studii, v níž shrnuli, jaká léčba nakonec 59letému muži po transplantaci ledvin pomohla.

 Díky genetické analýze dospěli k závěru, že pacient bojuje s jednou z raných variant viru, nasadili mu tedy protilátky, které už se proti novějším variantám nepoužívají.

Pacient měl kvůli transplantaci narušenou imunitu a koronavirem se nakazil v prosinci 2020. Testy na covid pak měl pozitivní až do ledna 2021. Při testech se zjistilo, že muž bojuje s variantou B.1, která byla rozšířená v raných fázích pandemie, a nasadili mu proto kombinaci protilátek casirivimab/imdevimab od společnosti Regeneron. Ta se už nyní nepoužívá, protože proti novějším variantám koronaviru, jako je například omikron, nezabírá.

Pacientem, který dosud bojoval s covidem-19 nejdéle, byl muž, který měl pozitivní testy po dobu 505 dní. Nakonec covidu-19 podlehl.

Témata:  Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.