Poplašné sirény se rozezněly po celé zemi, výbuchy hlásí města od Lvova po Charkov včetně metropole Kyjev.

Čas a místa útoků si Rusko vybralo tak, aby napáchalo co největší škody, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Kyjevě se dnes první výbuchy ozvaly v době ranní dopravní špičky, kdy lidé míří do zaměstnání a děti do škol. "Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země. Kompletně. Zničit naše obyvatele, kteří spí doma v Záporoží. Zabít lidi na cestě do práce v Dnipru a v Kyjevě," uvedl Zelenskyj ve vystoupení natočeném v centru Kyjeva a Ukrajince vyzval, aby zůstali v krytech.

Rusko odpálilo proti Ukrajině nejméně 75 raket, z nichž 41 se podařilo sestřelit, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim před polednem varoval, že Rusko podniká již třetí vlnu útoků, která se sestává z 47 raket. Moldavská diplomacie si dnes předvolala ruského velvyslance kvůli tomu, že moldavským vzdušným prostorem přelétly tři ruské rakety s plochou dráhou letu.

První vlna útoků si v Kyjevě vyžádala nejméně osm mrtvých a desítky zraněných, uvedla ukrajinská vláda a očekává se, že se tyto počty zvýší. Rakety v ranní dopravní špičce zasáhly podle starosty Vitalije Klička "kritickou infrastrukturu", budovu filharmonie, dvě muzea, ale i dětské hřiště nebo památník, u kterého se nachází sídlo ukrajinské tajné služby SBU nebo kancelář prezidenta. V metropoli také propukl požár. Média i svědci následně hovořily o další vlně výbuchů. V Kyjevské oblasti zasahuje protivzdušná obrana, oznámil šéf oblastní správy Oleksij Kuleba a vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech. Metropole nebyla terčem útoků od června.

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných včetně dítěte si vyžádalo nové ostřelování Záporoží, které se stalo terčem útoků v předchozím týdnu. Útok zničil několikapatrovou obytnou budova, město podle místní správy zasáhlo okolo deseti střel.

Výbuchy a výpadky elektřiny hlásily také obyvatelé a úřady z Charkova a Sumské oblasti a Poltavy na severovýchodě Ukrajiny, ve Lvově, Žytomyru, Chmelnyckého a Ternopilu na opačné straně země, jihoukrajinské Oděse a Kryvém Rihu v centrální části Ukrajiny. Energetickou infrastrukturu podle Zelenského Rusko zasáhlo i ve Vinnycké a Ivano-Frankivské oblasti.

Rozsáhlé útoky odsoudily evropské země včetně Británie, podle které je ruské ostřelování civilních oblastí na Ukrajině nepřijatelné. Je to ukázka slabosti ruského prezidenta Vladimira Putina, nikoli jeho síly, uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly.

Před dnešním masivním útokem přitáhla pozornost světa silná sobotní exploze na Kerčském mostě, po které následoval požár a zřícení části jedné z vozovek. Putina šlo o "teroristický útok" zorganizovaný z Ukrajiny, Kyjev se k zodpovědnosti oficiálně nepřihlásil.

Ruské útoky si podle ukrajinských úřadů vyžádaly 14 mrtvých a stovku zraněných

Při dnešních masivních ruských raketových útocích na Ukrajinu přišlo o život 14 lidí a 97 jich utrpělo zranění. Na telegramu to večer uvedla ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ruská vojska vypálila na ukrajinská města 83 střel, tvrdí ukrajinské velení. Terčem se stala kritická infrastruktura, ale zasažen byl podle listu Bild i německý konzulát v Kyjevě nebo - jak píše ruská redakce BBC - populární lávka pro pěší a cyklisty v centru ukrajinské metropole.

Rusko dnes podniklo na Ukrajinu nejrozsáhlejší údery od prvních dní své invaze, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa. Exploze byly hlášeny i z dalších měst napříč zemí, jako je Lvov, Ternopil, Žytomyr, Dnipro, Záporoží nebo Charkov.

Letecký poplach podle Ukrajinské pravdy trval po celé zemi asi pět a půl hodiny.

DSNS uvedla, že k 21:00 místního času (20:00 SELČ) zůstávalo bez dodávek elektrické energie 1307 obcí v Kyjevské, Lvovské, Sumské, Ternopilské a Chmelnycké oblasti.

Raketový teror začal již ráno. Rusko během pěti hodin podle generálního štábu a náměstkyně ministra obrany Hanny Maljarové vystřelilo z Kaspického moře a od Nižného Novgorodu 83 střel, z nichž 43 se ukrajinské obraně podařilo sestřelit. Rusové rovněž použili 17 dronů, zkonstruovaných k přímým úderům na pozemní cíle, které odstartovaly z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krymu a z Běloruska, napsala agentura Unian a dodala, že tři z nich se podařilo sestřelit nad Oděsou.

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruská vojska dostala rozkaz připravit masivní útoky proti civilní infrastruktuře Ukrajiny už 2. a 3. října, tedy ještě před poškozením Kerčského mostu, spojujícího Rusko a Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Hlavním cílem útoku, do kterého se zapojily strategické bombardéry Tu-160 vyzbrojené střelami Ch-101 a námořní plavidla se střelami s plochou dráhou letu Kalibr, bylo podle ukrajinských zpravodajců zničení tepelných elektráren, vyvolání paniky mezi Ukrajinci a zastrašení evropské veřejnosti. Tvrzení ani jedné z válčících stran nelze v podmínkách pokračujících bojů nezávisle ověřit.