Ukrajinci, kteří zůstávají v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na levém břehu Dněpru, budou moci řeku překročit až do pondělí. "Evakuace je nutná vzhledem k možnému zintenzivnění nepřátelských akcí v této oblasti," uvedl Januševyč na telegramu. Úřady proto podle něj dočasně pozastavily platnost zákazu překračovat řeku. Během tří dní bude možné se do pravobřežní části Chersonské oblasti dostat na jednom určeném místě.

Ruská okupační správa, která má pod kontrolou jižní část Chersonské oblasti, v pátek podle agentury TASS uvedla, že dnes přistoupí k převozu obyvatel s omezenou mobilitou z Kachovky, která leží v jimi kontrolované části Chersonské oblasti. Upřesnila, že má na mysli lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale i další. Přesunout se je chystá do penzionu v Heničesku, který leží asi 150 kilometrů od Kachovky a blíže k poloostrovu Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014. Krok vysvětlila okupační správa tím, že Kachovka stejně jako další města podél levého břehu Dněpru jsou terčem ukrajinského ostřelování a není tam pro civilisty bezpečno.

Město Cherson a severní část po něm pojmenované oblasti osvobodili Ukrajinci při protiofenzivě na počátku listopadu. Oblastní metropole měla před válkou téměř 300.000 obyvatel, nyní jich v ní zůstává asi 80.000. Ukrajinské úřady jim několik týdnů nabízí pomoc s evakuací, protože podle nich dál hrozí ruské ostřelování z levého břehu Dněpru. Mnozí ale evakuaci odmítají a říkají, že nemají kam jít.