Od doby, kdy v Jü-čou začala platit nová opatření, se do něj mohou jeho obyvatelé vracet, nesmějí ale odjet. Na městské komunikace se mohou vydávat jen vozidla záchranných složek. Restaurace, sportovní zařízení a další podniky se musely uzavřít a v supermarketech lze prodávat jen základní potřeby, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na nařízení vedení města a sdělení představitelů místní komunistické strany.

V širší správní oblasti Sü-čchang, kam Jü-čou spadá, se za pondělí prokázaly dva symptomatické případy místního přenosu koronaviru SARS-CoV-2 a 18 asymptomatických případů, vyplývá podle Reuters z oficiálních statistik. DPA uvádí, že město přikročilo k uzávěře poté, co se v něm prokázaly tři případy koronaviru.

Podobně přísná opatření platí již druhým týdnem v 13milionové metropoli Si-an. Jeho obyvatelé nesmějí opouštět své domovy, a to ani na nákup jídla. Média si v posledních dnech všímají, že na sociálních sítích se objevují příspěvky lidí ze Si-anu, kteří si stěžují na obtíže se sháněním potravin. Ty přitom lidem zavřeným doma slíbily dodávat úřady.

Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů koronaviru než například USA nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě. Od loňského roku bojuje s pandemií covidu-19 politikou takzvané nulové tolerance, což znamená, že místnímu šíření viru se pokouší zabránit hned v zárodku, často za pomoci drastických opatření. Za pondělí se v nejlidnatější zemi světa podle oficiální bilance covidem-19 lokálně nakazilo 229 lidí, z nichž 175 má příznaky. Nejvíce potvrzených nákaz připadá na provincii Šen-si, kde leží uzavřený Si-an. Čínské zdravotnické úřady ve statistikách oddělují symptomatické a asymptomatické případy.