Lockdown se týká wuchanského předměstí Ťiang-sia. Jeho obyvatelé nebudou smět nejméně tři dny vycházet ze svých domovů.

Počet nákaz koronavirem a úmrtí lidí po onemocnění covidem zůstává v Číně, kde žije 1,4 miliardy lidí, ve srovnání s většinou ostatních světových zemí velmi nízký. Zatímco ale svět koronavirová opatření postupně uvolňuje a učí se s covidem žít, Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance a přijímá extrémně přísná opatření hned při výskytu prvních několika infekcí.

V pětadvacetimilionové čínské finanční metropoli Šanghaji skončila v červnu dvouměsíční přísná uzávěra, která poznamenala ekonomiku regionu a vyvolala stížnosti u místních obyvatel kvůli problémům s dodávkami potravin a podmínkám v karanténních centrech.

Ve dvanáctimilionovém Wu-chanu byly před dvěma dny při pravidelném testování zjištěny dva případy covidu-19. Další dva případy pak byly odhaleny mezi blízkými kontakty nakažených. Žádný z infikovaných neměl příznaky nemoci.

Wu-chan se stal počátkem roku 2020 prvním místem na světě, kde byl ohlášen výskyt nového koronaviru. Tento týden byly v časopisu Science zveřejněny dvě nové vědecké studie, podle nichž existují přesvědčivé důkazy o tom, že se koronavirus přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata.

Čínská vláda tuto verzi již dříve opakovaně zpochybnila a tvrdila, že virus pocházel ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů, či dokonce z americké laboratoře. Bývalý americký prezident Donald Trump zase prohlašoval, že má důkazy o úniku koronaviru z virologické laboratoře sídlící ve Wu-chanu.

Podle nových studií byl koronavirus přítomen v tělech živých savců prodávaných na tržišti ve Wu-chanu koncem roku 2019. K přenosu dvou různých variant koronaviru na lidi, kteří na tržišti pracovali a kteří tam nakupovali, došlo při dvou příležitostech v listopadu a v prosinci 2019, konstatovali vědci.

reklama