reklama

Dánsko bylo v polovině dubna jednou z prvních zemí, které uvolnily přísná opatření přijatá v březnu v boji proti koronaviru. V posledních týdnech ale začínají denní počty případů infekce opět růst.

Nošení roušek bylo dosud v Dánsku v hromadné dopravě doporučené. Povinné bylo jen v několika obcích včetně druhého největšího dánského města Aarhusu.

Frederiksenová dnes rovněž oznámila, že kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vláda zatím nezruší omezení počtu lidí na shromážděních. Sejít se tak bude dál moci jen sto lidí.

V Dánsku, které má asi 5,8 milionu obyvatel se od počátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo 15.859 lidí. S covidem-19 jich 621 zemřelo.

Nošení roušek tento týden doporučili také ve Finsku a v Norsku. Finská premiérka Sanna Marinová ve čtvrtek uvedla, že by lidé měli nosit roušky tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Zdůraznila, že se jedná o doporučení, nikoli nařízení.

Norský ministr zdravotnictví Bent Höie v pátek rovněž doporučil nošení roušek v hromadné dopravě a to v hlavním městě Oslu a jeho okolí.

Poslední severskou zemí, která nenařídila ani nedoporučila zakrývání nosu a úst, tak zůstává Švédsko. "Víme, že v zemích, kde se zvyšuje počet nakažených, jako je Španělsko, Belgie a další, platí nařízení o rouškách a přesto případů přibývá," uvedl ve čtvrtek hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

Ve 5,5 milionovém Finsku se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud nakazilo kolem 7700 lidí a 333 jich s covidem-19 zemřelo, ve zhruba stejně velkém Norsku se infikovalo přes 9900 lidí a 261 jich zemřelo. V desetimilionovém Švédsku, které na rozdíl od většiny ostatních zemí v Evropě nezavedlo v březnu plošná karanténní opatření, se nakazilo přes 84.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5783.

reklama