Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Dánsku budou kvůli koronaviru povinné roušky v hromadné dopravě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne platit příští sobotu, oznámila dnes premiérka Mette Frederiksenová. Zakrývání ústa a nosu v hromadné dopravě tento týden občanům doporučily také vlády ve Finsku a Norsku. Skeptické k rouškám tak ze severských zemí zůstává již jen Švédsko, informovala agentura Reuters.

Dánsko bylo v polovině dubna jednou z prvních zemí, které uvolnily přísná opatření přijatá v březnu v boji proti koronaviru. V posledních týdnech ale začínají denní počty případů infekce opět růst.

Nošení roušek bylo dosud v Dánsku v hromadné dopravě doporučené. Povinné bylo jen v několika obcích včetně druhého největšího dánského města Aarhusu.

Frederiksenová dnes rovněž oznámila, že kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vláda zatím nezruší omezení počtu lidí na shromážděních. Sejít se tak bude dál moci jen sto lidí.

V Dánsku, které má asi 5,8 milionu obyvatel se od počátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo 15.859 lidí. S covidem-19 jich 621 zemřelo.

Nošení roušek tento týden doporučili také ve Finsku a v Norsku. Finská premiérka Sanna Marinová ve čtvrtek uvedla, že by lidé měli nosit roušky tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Zdůraznila, že se jedná o doporučení, nikoli nařízení.

Norský ministr zdravotnictví Bent Höie v pátek rovněž doporučil nošení roušek v hromadné dopravě a to v hlavním městě Oslu a jeho okolí.

Poslední severskou zemí, která nenařídila ani nedoporučila zakrývání nosu a úst, tak zůstává Švédsko. "Víme, že v zemích, kde se zvyšuje počet nakažených, jako je Španělsko, Belgie a další, platí nařízení o rouškách a přesto případů přibývá," uvedl ve čtvrtek hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

Ve 5,5 milionovém Finsku se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse dosud nakazilo kolem 7700 lidí a 333 jich s covidem-19 zemřelo, ve zhruba stejně velkém Norsku se infikovalo přes 9900 lidí a 261 jich zemřelo. V desetimilionovém Švédsku, které na rozdíl od většiny ostatních zemí v Evropě nezavedlo v březnu plošná karanténní opatření, se nakazilo přes 84.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 5783.

Témata:  Dánsko koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 17:13

Dagmar Havlová ozřejmila, jak se vyvinula situace kolem Knihovny Václava Havla

Dagmar Havlová se po čase opět vyjádřila k dění kolem Knihovny Václava Havla, i když jen stručně. Pokud ale čekáte definitivní verdikt ohledně toho, zda bude instituce pokračovat, jak jsme ji doposud znali, tak budete zklamáni. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy