Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V europarlamentu to vřelo kvůli útokům slovinského premiéra Janši

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli napomenul slovinského konzervativního premiéra Janeze Janšu kvůli vícero útokům, které ministerský předseda na twitteru podniknul proti některým europoslancům. Slovinsko, jehož vláda je obviňována z omezování nezávislosti justice a svobody médií, v tomto pololetí předsedá Evropské unii.

V těchto dnech jsou na návštěvě Slovinska europoslanci z výboru pro spravedlnost, aby si udělali obrázek o stavu právního státu v této zemi a o situaci tamních médií. Janša se s nimi ale nesešel a na twitteru se jich zeptal, kolikrát navštívili německou kancléřku, nizozemského premiéra nebo francouzského prezidenta. "Mimochodem, je to Nizozemsko, kde byl naposledy zavražděn novinář," připomněl. V Nizozemsku v polovině července podlehl střelným zraněním známý investigativní novinář Peter de Vries.

Dnes Janša sdílel tweet, na kterém je schéma "známých Sorosových loutek v Evropském parlamentu". George Soros je filantrop pocházející z Maďarska, který podporuje řadu nevládních organizací a různé projekty občanské společnosti. Na schématu je i fotografie šéfky nynější delegace Evropského parlamentu Sophie in 't Veldové.

"Naléhavě vyzýváme Janeze Janšu, aby přestal s provokacemi proti členům Evropského parlamentu," napsal předseda EP Sassoli. Uvedl, že útoky na europoslance jsou rovněž útoky na občany EU. Zároveň vzkázal Janšovi, že konstruktivní spolupráce s předsednickou zemí může být založena jen na vzájemné důvěře a respektu.

Janšův kabinet vládne od loňského března. Opozice premiérovi vyčítá, že ve Slovinsku chce po vzoru šéfa maďarské vlády Viktora Orbána zničit svobodná média a "demontovat" demokratické instituce.

Témata:  Janez Janša Evropský parlament

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 21:46

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy