Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V europarlamentu to vřelo kvůli útokům slovinského premiéra Janši

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli napomenul slovinského konzervativního premiéra Janeze Janšu kvůli vícero útokům, které ministerský předseda na twitteru podniknul proti některým europoslancům. Slovinsko, jehož vláda je obviňována z omezování nezávislosti justice a svobody médií, v tomto pololetí předsedá Evropské unii.

V těchto dnech jsou na návštěvě Slovinska europoslanci z výboru pro spravedlnost, aby si udělali obrázek o stavu právního státu v této zemi a o situaci tamních médií. Janša se s nimi ale nesešel a na twitteru se jich zeptal, kolikrát navštívili německou kancléřku, nizozemského premiéra nebo francouzského prezidenta. "Mimochodem, je to Nizozemsko, kde byl naposledy zavražděn novinář," připomněl. V Nizozemsku v polovině července podlehl střelným zraněním známý investigativní novinář Peter de Vries.

Dnes Janša sdílel tweet, na kterém je schéma "známých Sorosových loutek v Evropském parlamentu". George Soros je filantrop pocházející z Maďarska, který podporuje řadu nevládních organizací a různé projekty občanské společnosti. Na schématu je i fotografie šéfky nynější delegace Evropského parlamentu Sophie in 't Veldové.

"Naléhavě vyzýváme Janeze Janšu, aby přestal s provokacemi proti členům Evropského parlamentu," napsal předseda EP Sassoli. Uvedl, že útoky na europoslance jsou rovněž útoky na občany EU. Zároveň vzkázal Janšovi, že konstruktivní spolupráce s předsednickou zemí může být založena jen na vzájemné důvěře a respektu.

Janšův kabinet vládne od loňského března. Opozice premiérovi vyčítá, že ve Slovinsku chce po vzoru šéfa maďarské vlády Viktora Orbána zničit svobodná média a "demontovat" demokratické instituce.

Témata:  Janez Janša Evropský parlament

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.