V těchto dnech jsou na návštěvě Slovinska europoslanci z výboru pro spravedlnost, aby si udělali obrázek o stavu právního státu v této zemi a o situaci tamních médií. Janša se s nimi ale nesešel a na twitteru se jich zeptal, kolikrát navštívili německou kancléřku, nizozemského premiéra nebo francouzského prezidenta. "Mimochodem, je to Nizozemsko, kde byl naposledy zavražděn novinář," připomněl. V Nizozemsku v polovině července podlehl střelným zraněním známý investigativní novinář Peter de Vries.

Dnes Janša sdílel tweet, na kterém je schéma "známých Sorosových loutek v Evropském parlamentu". George Soros je filantrop pocházející z Maďarska, který podporuje řadu nevládních organizací a různé projekty občanské společnosti. Na schématu je i fotografie šéfky nynější delegace Evropského parlamentu Sophie in 't Veldové.

"Naléhavě vyzýváme Janeze Janšu, aby přestal s provokacemi proti členům Evropského parlamentu," napsal předseda EP Sassoli. Uvedl, že útoky na europoslance jsou rovněž útoky na občany EU. Zároveň vzkázal Janšovi, že konstruktivní spolupráce s předsednickou zemí může být založena jen na vzájemné důvěře a respektu.

Janšův kabinet vládne od loňského března. Opozice premiérovi vyčítá, že ve Slovinsku chce po vzoru šéfa maďarské vlády Viktora Orbána zničit svobodná média a "demontovat" demokratické instituce.