Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovinský premiér vyzval k uspořádání nových voleb v Bělorusku

Janez Janša
Janez Janša
Foto: Facebook

Slovinský premiér Janez Janša dnes vyzval k uspořádání nových prezidentských voleb v Bělorusku, tentokráte s účastí mezinárodních pozorovatelů. Slovinský politik výzvu podle agentury TASS učinil během tiskové konference o výsledcích návštěvy šéfa americké diplomacie Mikea Pompea.

"Považuji za možné pouze pokojné řešení nynější krize v Bělorusku. Je nezbytné uspořádat nové volby při seriózní přítomnosti mezinárodních pozorovatelů," řekl Janša.

V Bělorusku neustávají protesty proti údajnému zfalšování nedělních prezidentských voleb, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, vládnoucí již od roku 1994 a označovaný za posledního evropského diktátora.

Policie během čtyř nocí protestů zadržela tisíce lidí, stovky dalších utrpěly zranění a podle médií dva demonstranti přišli o život.

Témata:  Janez Janša Slovinsko Bělorusko

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 18:31

Tereza Kostková vyzradila, co si myslí o kritice moderování Marka Ebena

Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy