"Tady, ve válkou rozedraném Kyjevu, se píší dějiny. Tady svoboda svádí souboj se světem tyranie. Tady se hraje o budoucnost nás všech. Evropská unie podporuje Ukrajinu, která se může spolehnout na pomoc svých přátel - toto poselství jsme s sebou dnes přivezli do Kyjeva," napsal po příjezdu do Kyjeva Morawiecki na twitteru.

"Do Kyjeva dnes jménem Rady EU přijel Morawiecki, Janša a Fiala. Odvaha opravdových přátel! Jednáme o podpoře Ukrajiny a posílení sankcí proti ruské agresi," napsal na twitteru ukrajinský premiér Šmyhal.

Trojici šéfů vlád do Kyjeva doprovází i polský vicepremiér a de facto nejvlivnější politik v Polsku Jaroslaw Kaczyński. Jejich návštěvu Zelenskyj v příspěvku na sociálních sítích označil za silný projev podpory pro bojující Ukrajinu. "Vaše návštěva Kyjeva v této těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme," uvedl.

Premiéři mají v Kyjevě na programu také jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února. Morawiecki na facebooku napsal, že nynější válka "je výsledkem činů krutého tyrana, který útočí na bezbranné civilisty, bombarduje města a nemocnice.... Musíme co nejrychleji zastavit tragédii, která se odehrává na východě". "Proto jsme s premiéry Fialou a Janšou v Kyjevě," doplnil.

"Návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti," uvedl Fiala. Během návštěvy chce také prezentovat "široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany". Uvedl také, že o cestě je informováno mezinárodní společenství včetně OSN.

Fiala o své cestě na Ukrajinu v noci informoval ministry silových resortů, sdělila ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Uvedla také, že po dobu nepřítomnosti Fialu zastoupí první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle Černochové byl premiér do Kyjeva odhodlaný jet. "Je to signál ukrajinské straně, že Česko stojí na jejich straně a že premiér Zelenskyj má naši absolutní podporu," uvedla.

"Evropa musí garantovat nezávislost Ukrajiny a ujistit, že je připravená pomoci při její obnově," napsal na twitteru polský premiér Morawiecki. "V tak klíčové chvíli pro celý svět je naší povinností být na místě, kde se píší dějiny," citovala polského premiéra agentura PAP. "Nejde o nás, ale o budoucnost našich dětí, které si zaslouží žít ve světě, kde nebude žádná tyranie," dodal Morawiecki.

Kyjev je i v posledních hodinách ostřelován raketami. Dopoledne tam měl naplánovaný videohovor se svým protějškem ministr školství Petr Gazdík (STAN), kvůli poplachu se ale neuskutečnil. "Pokusili se spojit, pak spojení spadlo, museli do krytu, ani jsem je neviděl," řekl ČTK.

Pondělní rozhovory se podle médií odehrávaly prostřednictvím videokonference, v minulých dnech se delegace obou zemí několikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Předchozí rozhovory nevedly k žádnému zásadnímu průlomu, poznamenala agentura AP, přestože o víkendu obě strany hovořily o určitém pokroku.

Kyjevské úřady v noci na dnešek znovu vyhlásily letecký poplach. Obyvatelé města poté nad ránem uslyšeli nejméně čtyři silné výbuchy, píše agentura Ukrinform. Rakety zasáhly několik obytných výškových budov, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra a upřesnilo, že dva lidé zemřeli a jedna osoba byla převezena do nemocnice. Ukrajinská armáda v prohlášení uvedla, že ostřelování zasáhlo kyjevskou Svjatošynskou čtvrť. Zelenskyj vyzval ruské vojáky, ať složí zbraně. "Nabízím vám šanci přežít," vzkázal jim.

Ukrajiny se budou týkat i další dnešní události. Pokračuje mimořádné zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) věnované ruské invazi. Mimo jiné o tomto konfliktu budou jednat i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho íránský protějšek Hosejn Amírabdolláhján.

Koaliční poslanci oceňují Fialovo rozhodnutí navštívit Ukrajinu

Koaliční politici na sociálních sítích oceňují rozhodnutí českého premiéra Petra Fialy (ODS) vyrazit se svým polským a slovinským protějškem do Kyjeva. Cestu podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plně podporuje i prezident Miloš Zeman. Fiala dnes zamířil do města obléhaného ruskými vojsky vlakem z Polska, v plánu má setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února.

Cesta má plnou podporu prezidenta Zemana, sdělil dnes ČTK Ovčáček. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) České televizi řekl, že Fialova cesta je vyjádřením toho, že Evropa stojí za Ukrajinou. Má představovat jednoznačnou a silnou podporu. "Je to jasné silné politické gesto," uvedl Lipavský. Bezpečnostní okolnosti nechtěl komentovat, ale zdůraznil, že význam cesty jednoznačně předčí případná rizika.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) na twitteru uvedl, že Fiala je jeho nadřízeným a někdy politickým oponentem. "Ale ve světle posledních událostí jednoznačně mým premiérem. To říkám jako ministr i občan," dodal. Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) napsala, že Česko může být na svého premiéra právem pyšné. "Diktátor Putin musí být poražen," doplnila na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zprávu o cestě českého premiéra ocenil i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) premiérovi za jeho krok poděkoval. "Za poslední týdny ČR pomáhá Ukrajině a lidem z Ukrajiny velmi intenzivně. Patříme k zemím, která je nejvíce aktivní a za to patří dík všem, co pomáhají. Tato cesta v této situaci je velmi důležitá," uvedl.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) hovoří v souvislosti s cestou českého premiéra o podpoře odvaze a povinnosti chránit svobodný svět. "Děkuji za odvahu a solidaritu! Jsem hrdá na našeho premiéra," napsala na twitteru europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). O nesmírně riskantním, ale také odvážném kroku mluví moravskoslezský hejtman a místopředseda opozičního ANO Ivo Vondrák. "Určitě přeji šťastný návrat," doplnil.