Tisíce lidí se dnes sešly ve velkých evropských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku se sešli, aby uctili památku černocha George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli.
V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno.
V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.
Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.
Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.
Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla účast na 10.000 lidí. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.
V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo 8000 lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.
Zhruba 9000 lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Hamburská radnice před protestem na twitteru napsala, že je na straně demonstrantů. "Rasismus nesmí mít v naší společnosti místo," stojí v radničním tweetu.
V Mnichově policisté účast odhadli na 7000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. "Pravidla pro rozestupy se nedodržují," řekl DPA mluvčí mnichovské policie.
V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a dnes zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo asi tisíc lidí. Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností.
Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.
Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se ještě dnes demonstrace uskuteční i v dalších italských městech.
Zhruba tři stovky převážně mladých lidí protestovaly dnes i v Praze proti policejnímu násilí a rasismu v USA i v dalších zemích. Odpoledne se sešli na Staroměstském náměstí. Zhruba po dvou hodinách se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Akce skončila kolem 19:00, obešla se bez incidentů. Většina účastníků byli cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.
Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem "I can´t breathe" (nemohu dýchat), transparenty "Bez spravedlnosti není mír" a různá protirasistická hesla. Skandovali "Black Lives Matter" (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli rovněž na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.
Podobné akce byly dnes na Staroměstské náměstí naplánovány dvě. Původní demonstrace s pochodem k americké ambasádě sice byla nakonec zrušena, ale spontánně vznikla jiná, která se následně spojila s akcí na podporu Hnutí Black Lives Matter. Později se část účastníků rozhodla jít po naplánované trase přes Karlův most a Malostranské náměstí k ambasádě USA. Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu je tedy v pořádku.
Témata: demonstrace, rasismus, Black lives matter
Související
6. září 2024 14:33
16. května 2024 18:01
1. května 2024 17:34
27. listopadu 2023 13:30
13. listopadu 2023 13:53
15. října 2023 18:40