Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelec z Hanau byl odpůrcem Arabů. Měl xenofobní názory, zanechal video a dopis

Německá policie
Německá policie
Foto: Pixabay

Střelec z německého města Hanau, kde v noci na dnešek přišlo o život 11 lidí, měl podle serveru listu Bild pravicově radikální motivaci. Vyplývá to údajně z jeho dopisu, v němž se k činům přiznává. Policie nyní psaní spolu s nalezenými videozáznamy vyhodnocuje. Sama se zatím k možné motivaci pachatele, který je také po smrti, nevyjádřila. Vyšetřování činu už ale převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti i terorismus.

Střelcem byl podle serveru Bild Tobias R., který v nalezeném dopise vyjadřuje řadu "zmatených názorů", z nichž mnohé mají pravicově radikální povahu.

Podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasových a televizních stanic NDR a WDR je z něj také patrná xenofobní a rasistická motivace. Třiačtyřicetiletý muž v něm píše třeba o tom, že je nutné bojovat proti určitým skupinám obyvatel a zabíjet je. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.

Pomatené názory podle německých médií dokládá i video, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na youtube. Hovoří v něm o tom, že ve Spojených státech existují podzemní vojenská zařízení, v nichž jsou zneužívány a zabíjeny děti. Holduje se v nich prý ďáblu. Američané by se proto měli probudit a začít proti tomu bojovat. Indicie, že by muž chystal útok v Německu, video neobsahuje.

Útočník ve zhruba 100tisícovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil ve dvou různých barech, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky, devět lidí. Další zranil. První střelba byla ohlášena ve středu kolem 22:00. O zhruba pět hodin později policie obklíčila byt podezřelého, který leží jen několik stovek metrů od místa jednoho z útoků. Muže tam našla už po smrti stejně jako další osobu, kterou byla zřejmě jeho matka.

Na čin už reagovala řada německých politiků.

Kanzlerin #Merkel sagt wegen der Morde von #Hanau ihre Reise zur Leopoldina nach Halle ab. Staatsminister Hoppenstedt wird sie dort vertreten. Die Bundeskanzlerin lässt sich fortlaufend über den Stand der Ermittlungen in Hanau unterrichten.

— Steffen Seibert (@RegSprecher) February 20, 2020

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové hovořil o strašném zločinu a vyjádřil hlubokou účast rodinám obětí. Další političtí představitelé odsuzují pravicový radikalismus a terorismus.

Témata:  Německo extremismus terorismus střelba v Německu policie Německo

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.