reklama

Na teheránských vysokých školách se v sobotu sešly stovky lidí, kteří vyzývali k propuštění činitelů podílejících se na sestřelení letadla a k jejich postavení před soud.

Za zničení ukrajinského civilního letadla přijaly odpovědnost íránské revoluční gardy, které uvedly, že letoun byl omylem pokládán za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Teherán až do soboty sestřelení letadla popíral. Policie sobotní protesty rozehnala, napsala agentura AP.

Britský ambasador v Íránu Rob Macaire byl během protestních akcí zatčen před jednou z univerzit. Po více než hodině zadržování byl opět propuštěn. "Zatčení našeho velvyslance v Teheránu bez důvodu a bez vysvětlení je hrubým porušením mezinárodního práva," uvedl v reakci britský ministr zahraničí Dominic Raab "Íránská vláda stojí na křižovatce. Může pokračovat ve své cestě a stát se politicky a ekonomicky izolovaným vyvrhelem, nebo může přijmout kroky ke zmírnění napětí a diplomacii," dodal.

Trump na twitteru napsal, že jeho vláda demonstrace v Íránu podrobně sleduje. Vyzval také íránské úřady, aby umožnily organizacím pro lidská práva protesty monitorovat. "Nesmí dojít k dalšímu masakru pokojných demonstrantů ani k zablokování internetu. Svět vás sleduje," napsal šéf Bílého domu na twitteru.

Při listopadových protivládních protestech v Teheránu a dalších městech zemřelo nejméně 300 lidí. Íránci tehdy vyšli do ulic poté, co vláda rozhodla o zvýšení cen benzinu až o 300 procent.

Úřady následně při protestech zablokovaly přístup na internet a proti demonstracím, které přerostly v nesouhlas s náboženským vedením země, tvrdě zakročily. Podle organizace Amnesty International íránské bezpečnostní složky po neozbrojených demonstrantech střílely.