V Izraeli začali druhou posilovací dávku nabízet ohroženým skupinám občanů na konci prosince, později nabídku rozšířili pro občany starší 60 let.

Premiér Naftali Bennett k dnešnímu statistickému údaji řekl, že "průkopnická očkovací kampaň v Izraeli překročila další milník". "Děkuji tomuto půlmilionu Izraelců, kteří si nechali dát čtvrtou dávku, a pomáhají tak chránit nás všechny," řekl Bennett.

Podle ministerstva zdravotnictví dostalo čtvrtou dávku do dneška 506.022 lidí. V zemi s více než devíti miliony obyvatel má třetí dávku přes 4,3 milionu lidí, ukončené očkování pak víc než šest milionů občanů.

Za minulých 24 hodin v zemi přibylo přes 40.000 nakažených a počet lidí ve vážném stavu se zvýšil ze čtvrtečních 283 na 306. Stav 86 z nich je považován za kritický.

Z více než 319.000 testů se ve čtvrtek vrátilo pozitivních přes 12 procent, v celé zemi je nyní téměř 250.000 aktivních případů covidu-19.

Úřady konstatují, že ačkoli přibývá rychle nákaz, údaje o úmrtí jsou méně dramatické. Loni na konci listopadu měl Izrael 8176 mrtvých, v prosinci 8224, nyní je jich 8293.

Od čtvrtka v zemi platí nová pravidla karantény, která je u pacientů bez příznaků zkrácena z deseti na sedm dní. U koho se ale symptomy objeví, musí být v izolaci deset dní.

Zdravotní systém prožívá tlak nejen kvůli velkému počtu nakažených zaměstnanců, ale také kvůli chřipkovým onemocněním. Izrael počítá s možností dočasného omezení méně naléhavých výkonů.