Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Izraeli má čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 přes půl milionu lidí

Očkování, ilustrační fotografie.
Očkování, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Izraeli dostalo čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 přes 500.000 lidí. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo zdravotnictví.

V Izraeli začali druhou posilovací dávku nabízet ohroženým skupinám občanů na konci prosince, později nabídku rozšířili pro občany starší 60 let.

Premiér Naftali Bennett k dnešnímu statistickému údaji řekl, že "průkopnická očkovací kampaň v Izraeli překročila další milník". "Děkuji tomuto půlmilionu Izraelců, kteří si nechali dát čtvrtou dávku, a pomáhají tak chránit nás všechny," řekl Bennett.

Podle ministerstva zdravotnictví dostalo čtvrtou dávku do dneška 506.022 lidí. V zemi s více než devíti miliony obyvatel má třetí dávku přes 4,3 milionu lidí, ukončené očkování pak víc než šest milionů občanů.

Za minulých 24 hodin v zemi přibylo přes 40.000 nakažených a počet lidí ve vážném stavu se zvýšil ze čtvrtečních 283 na 306. Stav 86 z nich je považován za kritický.

Z více než 319.000 testů se ve čtvrtek vrátilo pozitivních přes 12 procent, v celé zemi je nyní téměř 250.000 aktivních případů covidu-19.

Úřady konstatují, že ačkoli přibývá rychle nákaz, údaje o úmrtí jsou méně dramatické. Loni na konci listopadu měl Izrael 8176 mrtvých, v prosinci 8224, nyní je jich 8293.

Od čtvrtka v zemi platí nová pravidla karantény, která je u pacientů bez příznaků zkrácena z deseti na sedm dní. U koho se ale symptomy objeví, musí být v izolaci deset dní.

Zdravotní systém prožívá tlak nejen kvůli velkému počtu nakažených zaměstnanců, ale také kvůli chřipkovým onemocněním. Izrael počítá s možností dočasného omezení méně naléhavých výkonů.

Témata:  Izrael očkování

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy