reklama

Nemocnice podle listu oznámila, že příčinou mužovy smrti jsou tyto zdravotní potíže, nikoli virus.

V Izraeli podle premiéra Neftaliho Bennetta začala pátá vlna epidemie a zabránit rychlému šíření omikronu mají podle něj lidé očkováním včetně dětí.

Za jediný den se zdvojnásobil počet lidí nakažených novou variantou, dohromady je jich nyní v Izraeli 341. Dalších 800 podezření na omikron se ověřuje. Bennet na večer svolal vládu, aby posoudila zavedení dalších ochranných opatření.

Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo za den dalších 170 potvrzených nákaz omikronem. "Je špatná zpráva, že se omikron šíří přesně tak, jak jsme předpovídali. Počet případů se násobí dvěma," řekl Bennett.

Izrael v listopadu zavřel hranice ve snaze zpomalit šíření omikronu a pravidelně aktualizuje seznam zemí, kam mají Izraelci zákaz vyjíždět.

V pondělí v Izraeli přibylo 1300 nových nákaz koronaviru, což je nejvyšší denní údaj od října. Z těch, u nichž se prokázala varianta omikron, bylo 95 procent lidí označovaných v Izraeli za nechráněné, což znamená, že nebyli naočkovaní třetí dávkou vakcíny, ani neprodělali covid-19 v minulých šesti měsících. Reprodukční číslo je nyní na hodnotě 1,28.

Vláda jednala už v pondělí, ale rozešla se bez dohody o nových restrikcích. Zatím bylo rozhodnuto, že počínaje nedělí mají úřady omezit počet přítomných zaměstnanců na 50 procent běžné kapacity. Toto opatření má platit do 26. ledna.

V devítimilionovém Izraeli od začátku epidemie na covid-19 zemřelo 8232 lidí, nakazilo se přes 1,3 milionu občanů a ukončenou vakcinaci má 5,8 milionu Izraelců. Třetí dávku má za sebou více než 4,1 milionu lidí.