Starší muž, kterého útočník pobodal, je v bezvědomí a v kritickém stavu. Vážný je stav několika dalších lidí.

Na jednom z videí zveřejněných na twitteru je vidět, jak se davy lidí tlačí z vagónu, kde se o několik vteřin později rozhoří plamen. Na jiném videu se cestující tlačili ven i okny vagónu na nástupiště, u kterého vlak nouzově zastavil.

"Myslel jsem si, že jde o halloweenský žertík. Pak jsem ale viděl, jak se k nám blíží muž a pomalu mává dlouhým nožem," řekl listu Jomiuri šimbun jeden z očitých svědků.

Čtyřiadvacetiletý útočník se po činu usadil v prázdném vagónu a kouřil cigaretu. Policie ho zatkla na místě a obvinila z pokusu o vraždu. Podle místních médií policistům řekl, že "chtěl zabíjet, aby mohl být odsouzený k smrti".

Útok se odehrál ve vlaku na lince Keio, která spojuje čtvrť Šindžuku s předměstími v západní části metropole. Policie 24letého muže zatkla na místě činu a obvinila z pokusu o vraždu.

Japonsko je známé svou relativně nízkou kriminalitou. Po přelomu tisíciletí se ale stalo dějištěm série útoků spáchaných nožem či jinými bodnými nebo sečnými zbraněmi. Letos v srpnu v srpnu 36letý muž v příměstském vlaku v Tokiu pobodal nejméně deset lidí, později vyšetřovatelům řekl, že se zaměřil na ženy, které vypadaly šťastně.