reklama

Záměrem je zabránit dalšímu zhoršování šíření nového koronaviru, kterým se podle nejnovější bilance zveřejněné televizí NHK za sobotu nově nakazilo 429 lidí.

V některých rychlovlacích šinkansen bylo dnes ráno obsazeno pouhých pět procent nerezervovaných sedadel, nejvyšší počet byl přitom omezen na 70 procent oproti obvyklým 100 procentům v první den sezony letního volna.

"Upřímně řečeno jsem byl trochu znepokojený, protože jsem viděl v televizních zprávách debaty o tom, jestli se má v současné době cestovat, nebo ne," řekl agentuře Kjódó 49letý muž, který se vydal šinkansenem z prefektury Ósaka do prefektury Fukuoka.

Počet sedadel zarezervovaných ve vlacích šinkansem na období od pátku do 17. srpna poklesl oproti minulému roku o 79 procent. Rezervací na domácí a mezinárodní lety v témže období ubylo o 60 respektive 97 procent, uvedly železniční a letecké společnosti.

Poté, co byl koncem května v Japonsku zrušen celostátní nouzový stav, zažívá země znovu nárůst případů nákazy koronavirem. Ten je obzvláště výrazný v metropoli Tokiu a dalších velkých městských aglomeracích.

Kvůli šíření nákazy drasticky omezily své služby letecké společnosti, informační tabule na letišti Narita u Tokia ukazují velký počet zrušených letů.

Na odlet čekala na letišti 39letá žena z prefektury Kanagawa. Letí do Německa, kde se chce sejít se svým snoubencem. "Těším se na setkání s ním, mám ale také obavy, protože po návratu do Japonska budu muset okamžitě nastoupit do karantény," řekla.

reklama