Kromě vysokých denních přírůstků počtu nakažených hlásila Jižní Korea v tomto týdnu i rekordní počty zemřelých a pacientů ve vážném či kritickém stavu. V zemi kvůli covidu-19 v posledních sedmi dnech umíralo v průměru 230 lidí denně. Od začátku pandemie eviduje Jižní Korea téměř 7,7 milionu potvrzených nákaz koronavirem a přes 11.000 úmrtí. Vysoká představitelka jihokorejského ministerstva zdravotnictví Pak Hjang v úterý na tiskové konferenci uvedla, že zdravotnický systém se připravuje až na 2000 pacientů ve vážném stavu. Momentálně je jich 1244.

Navzdory vysokým počtům infikovaných vláda kromě boje s pandemií podniká i kroky, které mají zemi vrátit zpět k normálnímu životu. V neděli mají skončit opatření, která nařizují podnikům zavřít ve 23 hodin a omezují soukromá setkávání na šest lidí. Premiér Kim Pu-kjon dnes vyzval zdravotnické úřady, aby projednaly možnost snížení statusu onemocnění covid-19. Virus je v Jižní Koreji klasifikován jako "nakažlivá choroba 1. třídy", což například znamená, že covidoví pacienti by se měli v nemocnicích léčit v izolačních místnostech s podtlakem, aby se předešlo kontaminaci.

Strategie jihokorejské vlády je tak podobná těm v mnoha dalších zemích světa, které se snaží přijmout covid-19 jako součást běžného života bez výrazných omezení. Podle jihokorejského ministerstva zdravotnictví současná vlna nákazy v zemi dosáhne vrcholu tento či nejpozději příští týden.

reklama