Jihokorejci se dnes probudili o rok nebo i dva mladší. Nehledejte v tom ale žádnou magii nebo posun v časoprostoru. Místní zákonodárci jen uzákonili používání mezinárodního věku namísto tradičního pojetí věku, kdy dítě má jeden rok už v den narození.
V Jižní Koreji vstoupil ve středu v platnost zákon, na jehož základě musejí všechny soudní a správní oblasti v celé zemi přijmout systém mezinárodního věku používaný ve většině světa. Podle informací CNN tím končí debata o problémech způsobených dříve běžně používaným takzvaným „korejským“ či kalendářním věkem.
Mezinárodní věk platí ve většině zemí včetně České republiky. Ode dne narození je osobě nula let. To znamená, že pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak teprve dnes, 28. června 2023, má jeden rok.
Tradiční „korejský“ věk počítá s jiným systémem výpočtu. Pokud se dítě narodilo 28. června 2022, tak v ten den mělo jeden rok – čili dnes, 28. června 2023, slaví dva roky.
Jak uvádí CNN, ve chvíli, kdy se Jihokorejce někdo na neformální úrovni zeptá na jeho věk, odpoví právě svým „korejským“ věkem. Pro osobu neseznámenou s tímto systémem to může být zmatečné už z toho důvodu, že tento věk bývá o rok či někdy dokonce o dva roky vyšší než mezinárodní věk užívaný ve většině světa.
Aby toho nebylo málo, za určitých okolností používají Jihokorejci také svůj „kalendářní věk“, což znamená kombinaci mezinárodního věku a korejského věku. Dítě narozené 28. června 2022 tedy započalo v den, kdy přišlo na svět, svůj nultý rok. Díky této kombinaci mělo jeden rok dne 1. ledna 2023.
„Vezměme si například zpěváka Psyho ze snímku ‚Gangnam Style‘. Narodil se 31. prosince 1977 a podle mezinárodního věku je považován za 45letého, podle kalendářního věku za 46letého a podle korejského věku za 47letého,“ vysvětlují reportéři americké stanice CNN.
Toto rozdělení působilo nejen společenské zmatky a spory, ale mnohdy i zmatky ve financích. Přesto nová standardizace neruší úplně všechna dosavadní pravidla. Zákon se totiž týká zejména správní a soudní oblasti, Korejci na tradice nemusejí v neformálním životě zapomínat.
Například děti obvykle nastupují do základní školy v březnu roku následujícího po dovršení šesti let v mezinárodním věku.
Zákony o věkově omezených výrobcích se zase budou řídit rokem narození, nikoliv měsícem či dnem. Dva lidé narození v lednu a prosinci 2000 tak jsou posuzováni jako stejně staří. Podle tohoto zákona si lidé mohou koupit alkohol od roku, kdy jim bude 19 let.
Metoda tradičního korejského věku se bude nadále používat pro povinnou vojenskou službu. Lidé povinni ji podstoupit budou posuzováni dle roku narození, nikoliv na základě konkrétního věku nebo data narození. „Vláda se rozhodla tyto výjimky zachovat i poté, co revize vstoupí v platnost, protože je snazší tyto záležitosti spravovat na roční bázi,“ uvedl ministr vládní legislativy Lee Wan-kyu.
Témata: Jižní Korea
Související
8. listopadu 2024 16:47
7. listopadu 2024 7:30
22. října 2024 14:09
21. října 2024 12:41
16. října 2024 13:27
28. července 2024 11:21