Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kanadě proběhnou 20. září předčasné parlamentní volby

Kanada, Vancouver
Kanada, Vancouver
Foto: Pixabay

V Kanadě se budou 20. září konat předčasné parlamentní volby. Po návštěvě generální guvernérky to dnes oznámil premiér Justin Trudeau. Jeho Liberální strana má po minulých volbách z roku 2019 v parlamentu nejvíce poslanců, absolutní většinu ale nemá. O její získání se teď bude snažit. Volby se budou konat dva roky před řádným termínem.

Vzhledem k tomu, že Liberální strana v parlamentu nedisponuje většinou, musí se při schvalování zákonů spoléhat na hlasy opozice. Agentura AP v této souvislosti uvedla, že Trudeau už není tak populární, jak býval. Způsob, jakým se jeho vláda vypořádala s pandemií, je ale v Kanadě považován za úspěšný. A to i přesto, že země se potýká s novou vlnou epidemie způsobenou koronavirovou mutací delta.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Liberální strana potřetí za sebou volby vyhraje, většinu v parlamentu ale získat nemusí, poznamenala agentura Reuters. Trudeau se ale patrně bude snažit voličům prodat fakt, že Kanada patří k zemím, kde je procentuálně nejvíce lidí s ukončeným očkováním proti covidu-19.

"Trudeau se široké oblibě netěší. On je to, co liberálové mají, takže za ním budou stát. Ale jestli prohraje, tak je s ním konec," řekl profesor historie Kanady a mezinárodních vztahů na Torontské univerzitě Robert Bothwell.

Kanada je nezávislý stát, konstituční monarchie v rámci britského Společenství. Výkonná moc je v rukou britské královny a jejím vykonavatelem je generální guvernér, kterého jmenuje královna na doporučení předsedy vlády. V současnosti je generální guvernérkou Mary Simonová.

Témata:  Kanada volby

Související

Aktuálně se děje

12. prosince 2025 21:36

Změny moderátorů v ČT: Kdo nahradí Kroužkovou?

Hlavní zpravodajská relace České televize projde personální změnou. Novou tváří večerního pořadu Události se stane Tereza Kručinská, která nahradí dosavadní moderátorku Barboru Kroužkovou. Česká televize má pro Kroužkovou připravenou jinou pracovní nabídku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy