reklama

Nynější požáry v Kanadě souvisí s nebývalými vedry. V obci Lytton na jihozápadě země naměřili v úterý kanadský teplotní rekord 49,6 stupně Celsia. Tato obec s asi 250 obyvateli, která leží v provincii Britská Kolumbie, byla nynějšími požáry téměř zcela zničena. Řada jejích obyvatel musela ve středu večer opustit své domy tak narychlo, že si nestačili vzít téměř nic s sebou. V sobotu úřady potvrdily, že v obci kvůli požárům zemřeli dva lidé.

"Obec plameny zachvátily během 15 minut," řekl BBC starosta Lyttonu Jan Polderman.

Kanadský premiér Justin Trudeau v posledních dnech jednal se vládními kolegy i s šéfy provincií a místních samospráv z postižených oblastí. Ministerstvo obrany nyní oznámilo, že je v pohotovosti na 350 vojáků s vojenskou technikou, kteří mohou ohroženým obcím pomoci.

Evakuace či příprava na evakuaci byly nařízeny také v několika oblastech severně od Kamloops, které leží rovněž na jihu Britské Kolumbie, kde je situace nejhorší.

Některé požáry vznikly kvůli bleskům. "V pátek jsme zaznamenali asi 12.000 blesků," řekl BBC šéf hasičů z Britské Kolumbie Cliff Chapman. "Mnoho z nich udeřilo blízko obcí v oblasti města Kamloops," dodal.

Extrémní vedra trápila v posledních dnech i další kanadské regiony a přispěla podle místních úřadů i k řadě úmrtí. V Britské Kolumbii zemřelo během poslední vlny veder na 720 lidí, což je třikrát více než je průměr v tomto období, napsal server BBC.

reklama