reklama

Příčina pondělní exploze skladu ve Stěpanakertu zatím není známá, uvedla BBC. Podle úterního prohlášení bylo na místě nalezeno 13 zatím neidentifikovaných těl obětí, dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici. Ombudsman Gegham Stepanyan napsal na sociální síti, že zraněných je přes 200 a kapacita zdravotnických zařízení v oblasti je nedostačující.

Arménská vláda sdělila, že do země vstoupilo již 13 350 běženců z enklávy, kde žilo zhruba 120 tisíc etnických Arménů. Podle premiéra Nikola Pašinjana už v regionu navzdory výzvám směrem k mezinárodní komunitě probíhají etnické čistky. Ázerbajdžán ale tvrdí, že chce etnické Armény reintegrovat jako rovnocenné občany.

Ázerbajdžánské ministerstvo obrany v neděli informovalo, že zkonfiskovalo další vojenské vybavení, včetně značného množství raket, dělostřeleckých nábojů, min a další munice.

V belgickém Bruselu se dnes zároveň mají setkat vyslanci z obou zemí v rámci rozhovorů, které podporuje Evropská unie. Půjde o první diplomatická jednání od obsazení regionu Ázerbajdžánem v uplynulém týdnu.

Náhorní Karabach je horská oblast na Kavkaze, která je mezinárodně uznávána jako součást Ázerbájdžánu, přesto byla po tři dekády pod kontrolou etnických Arménů podporovaných Jerevanem a také Moskvou. Během vojenské operace v minulém týdnu zemřelo pět ruských příslušníků mírových jednotek a především nejméně 200 etnických Arménů.