Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sto tisíc etnických Arménů už odešlo z Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánská armáda
Ázerbájdžánská armáda
Foto: Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan

Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V oblasti žilo před poslední etapou letitého konfliktu zhruba 120 tisíc lidí.

"Mnozí z nich jsou hladoví, vyčerpaní a potřebují okamžitou pomoc. UNHCR a další humanitární partneři stupňují podporu arménským úřadům, ale je zde velmi naléhavá potřeba mezinárodní pomoci," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi na sociální síti X.

Arménský premiér Nikol Pašinjan v pátek na jednání vlády zopakoval, že není bezprostředně nutné, aby etničtí Arméni v Karabachu opustili své domovy. Dodal však, že Jerevan je v případě potřeby připravena přijmout až 40 tisíc karabašských obyvatel.

Náhorní Karabach je horská oblast na Kavkaze, která je mezinárodně uznávána jako součást Ázerbájdžánu, přesto byla po tři dekády pod kontrolou etnických Arménů podporovaných Jerevanem a také Moskvou.

Ázerbájdžán ho obsadil minulý týden po velice rychlé válce. Válka bez zapojení ruských mírových jednotek stála život až dvě stovky Arménů. Vláda v Baku ve středu vyčíslila počet svých mrtvých vojáků na 192. "Dalších 511 vojáků bylo v průběhu operace zraněno," upřesnila tamní diplomacie.

Témata:  Ázerbájdžánská armáda Arménie

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.