Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kongu zlikvidovali již dvanáctou epidemii eboly

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ve východním Kongu se podařilo zlikvidovat nákazu eboly. Od února tam z 12 postižených šest zemřelo. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že na zlikvidování ohniska mělo vliv použití vakcín firmy Merck, jež byly podány 1600 lidem. Kongo má za sebou už 12 epidemií eboly.

O prvních nakažených úřady v provincii Severní Kivu informovaly v únoru. Šlo o případy geneticky spojené s epidemií eboly z let 2018-2020, kdy zemřelo 2200 lidí. První únorový případ se týkal manželky muže, který se nakazil v minulé vlně.

"Mám potěšení ohlásit konec 12. epidemie eboly v provincii Severní Kivu. Navzdory bezpečnostním okolnostem a pandemii covidu-19 se vládě a jejím partnerům podařilo tuto epidemii zlikvidovat za necelé tři měsíce," oznámil ministr zdravotnictví Jean-Jacques Mbungani, jehož citovala agentura Reuters.

Vakcíny byly podány lidem, kteří byli s nakaženými v kontaktu, a dalším z jejich okolí.

Virus eboly byl objeven poblíž řeky Ebola v roce 1976. Šíří se snadno v podmínkách konžského pralesa. Přenáší se kontaktem s tělesnými tekutinami a krví, přičemž způsobuje zvracení a průjem. Preparát k léčbě eboly vyvíjel tým americké firmy Gilead Sciences pod vedením Tomáše Cihláře, který je českého původu. Vyrobený experimentální lék remdesivir je nyní používán též pro pacienty s nemocí covid-19 způsobovanou koronavirem.

Témata:  Kongo ebola Afrika

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.