reklama

"Nikoliv nadarmo každý rok upozorňujeme v souvislosti se stromky na pravidla požární bezpečnosti," uvedli záchranáři. Ozdobu na stromu podle nich zapálila zábavní pyrotechnika během ohňostroje, ale díky pohotovému zásahu nikdo nebyl zraněn.

Slavnost v centru Kyjeva organizovala radnice a zúčastnilo se jí několik stovek lidí. Hlavní slovo měl kyjevský starosta Vitalij Kličko, který v letošních volbách obhájil svůj mandát.

Letos se kyjevské úřady namísto pokáceného stromu spokojily s umělým stromem o výšce 31 metrů, zkrášleného přibližně 1500 ozdobami a hračkami a girlandami o celkové délce více než deset kilometrů.

"Máme teď doby, kdy na stromek nesmíme dát medvěda, protože je ruský, ani Dědu Mráze, protože je sovětský. Když se nesmí, tak nesmí," postěžoval si podle ruské agentury TASS jeden z autorů výzdoby. Zřejmě jej ale roztrpčilo hlavně to, že kvůli nevoli veřejnosti musel ze špičky stromku sundat velký čarodějnický klobouk, což byl umělcův nápad, a ozdobit strom tradiční hvězdou.

Novoroční svátky sehrávají v bývalých sovětských republikách podobnou roli, jakou mají Vánoce ve střední a západní Evropě. Shodně je hlavním symbolem svátků stromek, kterému se ale říká novoroční.

reklama