Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Ukrajinu podle Kyjeva zamířily desítky raket, vyžádaly si mrtvé a raněné

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

V důsledku masivních ruských vzdušných útoků ohlásila dnes řada ukrajinských měst výpadky proudu a poškození energetické infrastruktury. V Kyjevě, kde úlomky raket zasáhly dva rodinné domy, jsou podle starosty Vitalije Klička nejméně čtyři ranění včetně čtrnáctileté dívky. Lvov na západě Ukrajiny se ocitl z 90 procent bez proudu, oznámil jeho starosta Andrij Sadovyj, s havarijními výpadky proudu se potýkají také obyvatelé Kyjeva a Oděské oblasti na jihu země.

V Charkově si ruské ostřelování vyžádalo nejméně dva mrtvé, uvedl gubernátor Oleh Syněhubov. Druhé největší ukrajinské město se mezitím opět ocitlo pod palbou, podle médií dnes již potřetí.

Výbuchy byly dnes ráno slyšet napříč celou Ukrajinou. Z velké části byly podle úřadů důsledkem práce systémů ukrajinské protivzdušné obrany sestřelujících přilétající střely. Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta v příspěvku na twitteru varoval, že na Ukrajinu zamířilo přes 120 raket, náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj později sdělil, že Rusko podle prvních zpráv zaútočilo 69 raketami, z nichž 54 se ukrajinským silám podařilo zlikvidovat. Podle oznámení ukrajinských vzdušných sil šlo o řízené střely vypálené z lodí na moři a letadel.

Terčem ranních útoků se stalo deset z celkem 24 oblastí země, uvedla tisková agentura Ukrinform. Ruské střely poškodily 18 obytných domů a deset objektů kritické infrastruktury, zranění utrpělo pět lidí, dodala s odvoláním na záchranáře. V Ivano-Frankivské oblasti na západě země byl zraněn pracovník energetického zařízení, oznámil později server RBK-Ukrajina s odvoláním na prokuraturu.

V Kyjevě úlomky sestřelených raket zasáhly v jihovýchodní části města dva rodinné domy a v jiné čtvrti dětské hřiště, uvedla na sociální síti telegram správa města. Starosta Kličko v očekávání výpadků proudu vyzval obyvatele Kyjeva, aby nabili telefony a udělali si zásoby vody. Posléze radnice sdělila, že kvůli nutným energetickým opatřením souvisejícím s leteckým poplachem se v metropoli ocitlo 40 procent odběratelů bez proudu. Nad Kyjevem protivzdušná obrana sestřelila všech 16 raket, které ho ohrožovaly, doplnila správa.

Rusko podniká podobné masivní útoky na Ukrajinu a její kritickou infrastrukturu od října každý týden, a dál tak připravuje její obyvatele o světlo a teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu. "Nevíme, jak dlouho válka potrvá. Je to těžké, když se každý den musíte strachovat a odložit všechno ve svém životě," řekla dnes agentuře AP Anastasija, zdravotnice, která se přišla ukrýt do stanice metra v centru Kyjeva.

Nad Oděskou oblastí na jihu země podle serveru Ukrajinska pravda ukrajinské vzdušné síly zničily 21 raket, při ruských náletech ale i tak utrpěla energetická infrastruktura. V regionu jsou nyní havarijní odstávky proudu.

Nad ránem se ozvaly sirény varující před vzdušnými útoky jak v Kyjevě, tak v jižních oblastech kolem Chersonu a Mykolajivu a v západní oblasti Žytomyru. Do osmé hodiny místního času (sedmé hodiny SEČ) byl podle grafiky zveřejněné agenturou Unian letecký poplach rozšířen na celou Ukrajinu.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov míní, že se situace na Ukrajině dostala do slepé uličky. Zopakoval tak v zásadě tvrzení, které americký Institut pro studium války (ISW) učinil ohledně situace v Bachmutu, rozšířil ho ale na celou zemi. Podle šéfa rozvědky jsou boje na Ukrajině v patové situaci a Kyjev i Moskva nejsou schopné učinit podstatný pokrok. "Situace prostě uvázla, neposouvá se," řekl Budanov. Dodal, že Rusko je ve slepé uličce, ale Ukrajina "ho nemůže kompletně porazit ve všech směrech", zatímco čeká na nové zbraně.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.