reklama

"Každý může po konzultaci s lékařem dostat čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19, příslušné vládní nařízení bude zveřejněno tento týden," řekl Gulyás.

Reuters připomíná, že ve středu Dánsko informovalo, že druhou posilující dávku nabídne nejohroženějším skupinám obyvatel. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dala najevo své pochybnosti ohledně potřeby podávání čtvrté dávky. Neexistují podle ní data, která by hovořila ve prospěch takového postupu. S aplikací čtvrté injekce s očkovací látkou proti covidu-19 už začaly Izrael a Chile.

Gulyás také uvedl, že ačkoliv vláda očekává nebývalé přírůstky nově nakažených, předpokládá, že lidí vyžadujících nemocniční péči a smrtelných případů takovým tempem přibývat nebude.

V Maďarsku neplatí téměř žádné protikoronavirové restrikce, v uzavřených prostorech a ve veřejné dopravě je nutné nosit ochranu nosu a úst.

Vláda také dnes rozhodla o zkrácení izolace z nynějších deseti dnů na sedm. Pokud lidé budou mít negativní test, budou ji moci ukončit už po pěti dnech.

V Maďarsku, kde žije necelých deset milionů lidí, za poslední den přibylo 9216 nově nakažených koronavirem, 81 pacientů zemřelo. Od začátku pandemie země eviduje 1,3 milionu infikovaných a 40.164 úmrtí lidí s koronavirem.