V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, jimiž se ruské invazní síly snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, tvrdí mariupolská městská rada. Ta podle ukrajinských médií dále uvedla, že se do této činnosti zapojili "kolaboranti" a lidé z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy proruského separatistického regionu, jenž se nachází v těsné blízkosti přístavního města.
"Vrazi zametají stopy. V Mariupolu začala fungovat ruská mobilní krematoria. Po rozsáhlé mezinárodní publicitě genocidy v Buči nařídilo nejvyšší vedení Ruské federace zničit veškeré důkazy o zločinech její armády v Mariupolu," píše městská rada ve svém prohlášení na telegramu. Některé části Mariupolu jsou nyní pod kontrolou ruských sil.
Jak už úřady uvedly dříve, podle opatrných odhadů zahynulo v Mariupolu 5000 civilistů, poznamenala agentura Ukrinform. Vzhledem k rozloze města, katastrofálnímu rozsahu jeho poničení, délce jeho blokády a tvrdému odporu by se podle radních mohly stát oběťmi ruské agrese desítky tisíc mariupolských civilistů. Ve městě žilo před válkou přes 400.000 obyvatel.
"To je důvod, proč Rusko nespěchá s poskytnutím zelené pro misi Turecka a další iniciativě k záchraně a plné evakuaci Mariupolu. Kromě toho se snaží prostřednictvím filtračních táborů identifikovat všechny potenciální svědky zvěrstev okupantů a zlikvidovat je," tvrdí dále rada.
Rusové podle ní přenechali špinavou práci kolaborantům z řad místních a "teroristům" z Doněcké lidové republiky, píše agentura Unian. Ti sbírají a pálí těla obyvatel Mariupolu, kteří byli umučeni a zabiti v důsledku ruské invaze, uvedl Ukrinform.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko označil tragédii města za největší od dob nacistických koncentračních táborů za druhé světové války. "Udělali z našeho města tábor smrti. Tato hrůzná analogie se bohužel stále více potvrzuje. Tohle už není Čečensko nebo Halab (Aleppo). Je to nová Osvětim a Majdanek," cituje Unian starostu.
Bojčenko podle agentury také uvedl, že první měsíc obklíčení města nepřežilo 5000 civilistů, včetně 210 dětí. Během ruského bombardování dětské nemocnice podle něj "zaživa uhořelo skoro 50 lidí" a Rusové také vybombardovali městské divadlo, kde se tou dobou skrývalo před nálety a ostřelováním více než 900 lidí. To jsou podle starosty jen vybrané příklady ničení civilního obyvatelstva Mariupolu.
Strategicky položený Mariupol na začátku března obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko dlouhodobě popírá, že by cílilo na civilisty, čemuž ale protiřečí svědectví místních i novinářů.
Témata: Ruská armáda, válka na Ukrajině, Ukrajina
Související
26. listopadu 2024 13:00
26. listopadu 2024 9:10
25. listopadu 2024 13:16
24. listopadu 2024 15:45
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 10:18