Kvůli lokálnímu ohnisku nákazy v závodu na zpracování masa čekají statisíce obyvatel dvou německých okresů v Severním Porýní-Vestfálsku nejméně týden přísná karanténní opatření. Obavy z nového epicentra infekce budí také šíření nákazy při tenisovém turnaji v chorvatském Zadaru.
Z evropské i světové ekonomiky dnes přicházela nadějná čísla: pokles hospodářské aktivity eurozóny i světového obchodu je menší než se očekávalo. Hospodářská obnova Evropské unie bude prioritou nadcházejícího německého a poté i portugalského a slovinského předsednictví EU. Británie od 4. července uvolní další koronavirová omezení, otevřou se restaurace či kina. Pandemie je nadále na vzestupu v Latinské Americe, která již zaznamenala 2,1 milionů případů nákazy.
Nová, nejméně týden trvající karanténní opatření byla dnes vyhlášena v německém okresu Gütersloh, který je kvůli problémům v místním jatečním provozu hlavním ohniskem koronaviru v zemi, a v sousedním okrese Warendorf. Uzavřeny už jsou v okrese Gütersloh školy a školky, teď k nim přibyla i kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Znovu v platnosti je také omezení kontaktů na veřejnosti. Podle premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta je to poprvé, kdy celý okres v Německu opět zavede opatření, která platila v březnu. Za poslední den Německo potvrdilo 503 případů nákazy koronavirem.
Podle chorvatských úřadů je nebezpečí, že novým lokálním ohniskem nákazy se stane město Zadar. Při tenisovém turnaji se zde koronavirem nakazila světová tenisová jednička Novak Djoković a další špičkoví tenisté. Pořadatelé čelí kritice za nedodržení protikoronavirových opatření.
Hospodářskou a sociální obnovu EU si vytklo jako prioritu nadcházející německé a poté i portugalské a slovinské předsednictví unie. Prezidenti a premiéři unijních zemí se 17. července poprvé po pěti měsících osobně setkají v Bruselu, aby jednali o unijním rozpočtu a o plánovaném fondu obnovy ekonomik v hodnotě 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Způsob rozdělení chystaného balíku je dosud předmětem sporů mezi státy.
Z evropské i světové ekonomiky dnes přicházela nadějná čísla. Útlum hospodářské aktivity v zemích eurozóny v červnu výrazně polevil, hospodářství se tak dál vzpamatovává z důsledků opatření zavedených proti šíření koronaviru. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
Příznivou prognózu dnes vydala i Světová obchodní organizace. Světový obchod se zbožím podle předběžných údajů zaznamená ve druhém čtvrtletí meziroční propad "jen" 18,5 procenta. Znamená to, že se díky rychlé reakci vlád nenaplní nejhorší scénář, který počítal s propadem až o 32 procent.
Britský premiér Boris Johnson dnes představil další postup uvolňování restrikcí a řekl, že v Anglii se od 4. července otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Má se také zmírnit pravidlo dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude stačit metr jeden. Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března, nových obětí bylo 15.
K druhé fázi rušení restrikcí dnes přistoupilo americké město New York. Zaměstnanci se mohou začít vracet do kancelářských budov, zatímco zákazníky mohou opět přivítat kadeřnictví nebo zahrádky restaurací. Metropole byla na jaře hlavním ohniskem epidemie v USA a se zmírňováním karantény tak postupuje pomaleji. První vlna uvolňování zde začala teprve před dvěma týdny. Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí přibylo kolem 31.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a nejméně 424 hlášených obětí. V přibližně půlce amerických států šíření nákazy zrychluje.
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 21.432 případů výskytu koronaviru; o den dříve úřady oznámily 17.459 nových případů. Celkem už největší země Latinské Ameriky zaznamenala na 1,1 milionu nakažených, z nichž 51.271 zemřelo, z toho 654 za poslední den. Brazílie eviduje více než polovinu z 2,1 milionu nakažených v Latinské Americe, kde už také v souvislosti s covidem-19 registrují téměř 100.000 úmrtí.
V Rusku se počet nakažených blíží 600.000. Úřady dnes oznámily 7425 nových případů koronaviru a 153 úmrtí během uplynulých 24 hodin. V rámci boje proti ekonomickým dopadům pandemie dnes prezident Vladimir Putin oznámil zvýšení daně z příjmu "pro bohaté", ale například i další příspěvky na děti a zvýhodněné hypotéky.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, Německo, Chorvatsko
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45