reklama

Vůbec nejvyšší sedmidenní incidenci za dobu pandemie (452,4) ohlásily německé úřady v pondělí, před týdnem byla na hodnotě 404,5. Dál ovšem platí, že situace se výrazně liší mezi jednotlivými spolkovými zeměmi. Zatímco v Sasku je nyní incidence na čísle 1209 a v Durynsku na hodnotě 963, Hamburk hlásí 204 infikovaných na 100.000 obyvatel.

Zatímco incidence klesá, dnes hlášený počet nových úmrtí v souvislosti s covidem je nejvyšší od 20. února, kdy bylo 490 nově zemřelých. Nemocnice se navíc obávají, že bez ohledu na přijímaná opatření by země mohla mít do Vánoc 6000 pacientů na jednotkách intenzivní péče, čímž by byl překonán vrchol z minulé zimy. Letos 3. ledna bylo na německých JIP 5745 covidových pacientů, což je nejvyšší počet za celou dobu pandemie.

Nyní však mají nemocnice k dispozici méně lůžek kvůli nedostatku ošetřujícího personálu. "Situace je opravdu čím dál napjatější," řekl televizi ZDF šéf sdružení intenzivní medicíny Gernot Marx a vyzval vládu, aby zvážila dočasnou plošnou uzávěru.

Podle agentury DPA je patrné, že počet zemřelých odráží počet nakažených se zpožděním, a tak je možné, že v příštích dnech budou hlášeny ještě vyšší počty úmrtí. I tak jsou nyní počty hlášených úmrtí ani ne poloviční ve srovnání s vrcholem před necelým rokem, a to i přesto, že nakažených je mnohem více. Experti to přičítají pozitivnímu efektu očkování.

Znepokojivá je zpráva, že čtyři lidé ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihu Německa měli pozitivní test na novou variantu omikron, ačkoli byli plně očkovaní proti covidu-19. Všichni čtyři ale mají jen mírné příznaky a nyní jsou v karanténě.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovalo 5,9 milionu obyvatel, z nichž 101.790 zemřelo. Skutečný počet nakažených však bude pravděpodobně vyšší, jelikož řada infekcí není odhalena.